Европа

Штиглиц: Штедња ће упропастити ЕУ

Мере штедње ће вас упропастити, поново је упозорио Европску унију професор на Колумбија универзитету и добитник Нобелове награде за економију, Јозеф Штиглиц.

Такозвано стезање каиша, које из Берлина читавој Унији намеће влада Ангеле Меркел, доказано је имало штетне последице за читаву европску економију, сматра Штиглиц и то објашњава чињеницама.

Све земље ЕУ на ивици су привредне стагнације, ако не и нове, треће узастопне рецесије, већина земаља ЕУ није још успела да досегне ниво БДП-а пре кризе, а земље попут Шпаније или Грчке упале су у депресију која се огледа у чињеници да је свака четврта особа незапослена, што посебно погађа млађу популацију међу којом стопа незапослености износи око 50 посто, наводи нобеловац.

БДП еврозоне је, према Штиглицовој рачуници, данас 15 посто мањи него што би био да се финанцијска криза 2008. није догодила. Преведено у конкретне бројке, то значи да је од почетка велике рецесије изгубљено 6,5 хиљада милијарди долара. Само ове године, према Штиглицовим калкулацијама, изгубљено је чак 1,6 хиљада милијарди долара.

Инвестиције, које покушавају да се подстакну улагивањем крупном, и најчешће страном капиталу, а које призивају све државе чланице ЕУ, не могу, према Штиглицу, спасити европску привреду.

“Државе се надају да ће ниже пореске стопе за корпорације стимулисати инвестиције. То је обична глупост. Инвестиције се не могу реализовати због недостатка потражње, а не због високих пореза”, тврди познати економиста у осврту, који је пренео Индекс.хр.

Он закључује да су мере штедње подбациле.

“Али њихови заговорници спремни су да прогласе победу на основу најтањег могућег доказа: привреда се више не урушава па штедња мора да функционше! Међутим, ако је то критеријум по коме ћемо се руководити, можемо исто тако да кажемо да је скок с ивисе литице најбољи начин силаска низ планину”, ироничан је Штиглиц.

“Једноставно речено, дуготрајна рецесија умањује европски потенцијал за раст. Млади људи који би требали скупљати искуство и вјештине лишени су те могућности. Огромна количина доказа упућује на то да млади људи у Еуропи неће у свом радном вијеку зарадити ни приближно ону количину новца коју би зарадили да су стасали у времену прије рецесије”, пише Штиглиц.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!