Економија

Суша и афлатоксин преполовили суфицит у извозу хране

Суфицит у спољнотрговинској размени пољопривредно-прехрамбених производа Србије са светом у првом тромесечју износио је 101,4 милиона долара, што је пад од 60,8 одсто у односу на исти период прошле године, објавила је Привредна комора Србије (ПКС).

Експерт ПКС Војислав Станковић објаснио је да су неповољни резултати у спољнотрговинској размени последица суше, смањеног извозног обима понуде, али и појаве афлатоксина, и немогућности извоза млека, млечних прерађевина и меркантилног кукуруза.

– Нажалост, проблем са афлатоксином још није превазиђен, што посебно ограничава извоз меркантилног кукуруза – навео је Станковић.

Он је додао да поједини произвођачи на својим залихама имају квалитетан кукуруз, рода 2011.године, који из познатих разлога не могу да пласирају на тржиште.

За прва три месеца ове године остварен је извоз хране у вредности од 509,7 милиона долара, што представља пад од 14,6 одсто у односу на резултате из периода јануар-март 2012, са учешћем у укупном робном извозу од 17 одсто.

Истовремено, вредност увоза у висини од 408,3 милиона долара је за 20,5 одсто већа од оствареног у периоду јануар-март 2012., са учешћем у укупном робном увозу од 8,7 одсто. Стопа покривености увоза извозом је 124,8 одсто.

Најважнији производи аграрног порекла у извозу од јануара до марта су: смрзнута малина у вредности од 42,2 милиона долара, шећер (35,3 милиона долара), меркантилна пшеница (25 милиона долара), семенски кукуруз (19,3 милиона долара), цигарете које садрже дуван (15,6 милиона долара) и остали производи за исхрану (15,4 милиона долара).

Рафинирано јестиво уље од сунцокрета извезено је за 15,18 милиона долара, слатки бисквити, вафли и обланде за 12,6 милиона долара, пиво од слада за 11,9 милиона долара, пшенично брашно за 10,9 милиона долара и дуван делимично или потпуно ижиљен за 10,7 милиона долара.

На увозној страни, медју аграрним производима, доминира традиционално група ”неконкурентних” производа, који се не гаје у нашој земљи – сирова кафа у вредности од 18,7 милиона долара, поморанџе у вредности од 13,8 милиона долара, банане у вредности од 11,6 милиона долара и мандарине, клементине и остали агруми у вредности од 4,7 милиона долара.

У увозу су заступљене и семенске робне групе: семе шећерне репе (12,5 милиона долара), семенски хибридни кукуруз (9,8 милиона долара) и семе сунцокрета (6,6 милиона долара).

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!