Америке

Свет паничи, Трамп ликује: Овај рат добијамо, лако!

Амерички председник Доналд Трамп рекао је да је трговински рат добра ствар, док су светска тржишта у паници од општег увођења ограничења.

Трамп је јуче најавио да ће “следеће недеље” увести увозне таксе за челичне и алуминијумске производе – 25 одсто за челик и 10 одсто за алуминијум, после чега су индекси на светским берзама нагло пали док су се из света чула упозорења о могућим узвратним мерама.

Председник САД је на Твитеру навео да су трговински ратови добра ствар и да их је лако добити.

“Када земља (САД) губи милијарде долара у трговини практично са сваком земљом с којом послује, трговински ратови су добри и лако их је добити. На пример, када смо у губитку 100 милијарди долара с одређеном земљом и праве се паметни, не тргујмо више – добијамо на велико. То је лако!”, навео је Трамп.

У следећем твиту је навео да се морају заштитити земља и радници.

“Наша индустрија челика је у лошем стању. АКО НЕМАТЕ ЧЕЛИК, НЕМАТЕ ЗЕМЉУ!”, додао је председник САД.

Трампова одлука је уследила после оштре расправе у Белој кући о том питању, а најаву о тарифама су критиковали и неки чланови Републиканске партије, који се традиционално залажу за слободну трговину.

На Трампову најаву је оштро реаговао шеф Европске комисије Жан-Клод Јункер, који је оценио да је то “отворене интервенција за заштиту домаће индустрије САД”, пренео је Асошиејтед прес. Јункер је рекао да ће ЕУ увести узврате мере ако Трамп оствари најављене мере.

Кинеско Министарство трговине је саопштило да Пекинг изражава “дубоку забринутост” и додало да Кина испуњава своје трговинске обавезе, а да би Вашингтон требало да решава спорове преговорима.

Кина је већ суочена с мноштвом жалби из САД, Европске уније и од других трговинских партнера да субвенционише извоз док омета приступ свом тржишту, чиме крши обавезе преузете у трговини.

Канада, која највише извози челлик и алуминијум у САД, навела је да ће “предузети одговарајуће мере” да одбрани своје трговинске интересе и раднике, ако буду уведена ограничење на њене челичне и алуминијумске производе.

Увођењем тарифа вероватно ће порасти цена челика и алуминијума у САД, што је добро за америчке произвођаче, али је лоше за компаније које користе те метале, па је забринут низ сектора – од произвођача алата преко дистрибуције пива до произвођача клима уређаја. Удружење продаваца аутомобила је упозорило да ће цена превоза “значајно” порасти.

Компаније које користе челик навеле су да су таксе на челик које је 2002. увео тадашњи председник Џорџ Буш избрисале 200.000 радних места.

Одлука о таксама је донета после дебате у Белој кући где су економски саветник Гери Кон и министар одбране Џим Матис изразили забринутост, док су се за ограничења залагали министар трговине Вилбур Рос и саветник за трговину у Белој кући Питер Наваро.

Матис је допису Министарству трговине навео да потребе војске САД за челиком и алуминијумом представљају око три одсто америчке производње и додао да је Пентагон забринут око негативних последица на кључне америчке савезнике.

Портпаролка Беле куће Сара Хакаби Сандерс је рекла да одлука “никога не би требало да изненађује” пошто је Трамп о томе “деценијама” говорио. Републикански сенатор Бен Саси је рекао да су се такве мере могле очекивати од левичарске администрације, а не од републиканаца и додао да је “протекционизам слаб, а не снажан”.

Сенатор Пат Робертс, који председава одбору за пољопривреду, рекао је да је “пољопривреда мета број 1” сваки пут када се уведу тарифе.

Трамп се пре најаве састао с десетак директора из металске индустрије који су тражили од њега да нешто уради, наводећи да су нефер оштећени претераним увозом.

“Ми нисмо протекционисти. Желимо равноправне услове”, рекао је директор Ју-Ес стила (УС Стеел) Дејв Барит.

Трамп је прошле године тражио да се испита да ли увозни челик и алуминијум представљају претњу по националну безбедност, после чега је Министарство трговине САД у фебруару предложило таксе или квоте на увоз металних производа, наводећи као разлог забринутост за националну безбедност.

Б92, Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!