Свет

Топљење средње класе у Европи

Капитализам је у кризи која у ЕУ и Европи траје већ четири године а имаће свој наставак у различитим облицима и у наредних 3-5 година

Под теретом глобалне кризе урушава се средња класа. ЦИА предвиђа да ће до 2030. године светска популација порасти са 7,1 милијарди на 8,3 а међу њима посебно средња класа. Велики део ове средње класе завршиће у градовима – 60% светске популације живеће у урабним подручјима.

Криза која у ЕУ и Европи траје већ четири године имаће свој наставак у различитим облицима и у наредних 3-5 година. Погађаће најсиромашнијих слојеве становништва а посебно девастира средњу класу.

Границе средње класе

Према критеријима Светске банке (СБ), представник средње класе има високо образовање, зарађује најмање 2.700 евра месечно, поседује некретнине и располаже уштеђевином у банци. Неки извори показују да самац у ЕУ са месечном платом од 1.500 евра или четворочлана породица са примањем од 6.000 евра, припадају средњој класи.

Средња класа која је огледало тржишних, транзиционих и модерних друштава трпи велики удар. Руски председник Владимир Путин је, такође, изјавио да средња класа у Русији у најближој будућности мора постати социјална већина и мора се попунити онима на којима се земља држи – педагозима, лекарима, научницима, инжењерима, квалификованим радницима и војним лицима.

Председник Америке је упозорио да америчка економија и средња класа не би могли да издрже аутоматско подизање пореза свима, укључујући и 97 одсто Американаца који зарађују годишње мање од 250.000 долара. Не смемо да држимо средњу класу као таоца док расправљамо о пореским олакшицама, рекао је Обама.

И догодине рецесија и незапосленост

Средња класа се срозава и у најмоћнијим економијама ЕУ попут немачке или француске. Око 58 одсто становника Немачке данас припада тзв. средњој класи. Године 1997. било их је 65 процената. По фондацији Бертелсман, средњу класу одређује зарада. За оријентацију служи просечни приход. Научна студија ове фондације у средњу класу убраја оне који имају на располагању 70 до 150 одсто просечног прихода. Код четворочлане породице ради се о 2.400 до 5.000 евра месечно.

Да је ситуација у Европи и ЕУ тешка каже и немачка канцеларка.

Пред Европом је још један тежак период и зато не треба одустати од реформи, каже Меркел. По оцени немачке канцеларке, 2013. година биће у знаку слабог привредног раста, чак и негативног у појединим земљама, и велике незапослености. Анализе статистичке агенције ЕУ Евростат о сиромаштву показују да су Бугарска и Румунија најсиромашније унутар ЕУ, али и да земље попут Португала, Ирске, Грчке и Шпаније постају ближе земљама источне Европе које су недавно приступиле ЕУ.

Средњој класи, како објашњава Францоис Трипет, француски стручњак за пореску политику и аутор дела Пореско право Француза и наследни трустови Англосаксонаца, припадају особе са месечним нето примањима између 1.500 и 3.000 евра. Средња класа у Француској је већ погођена најновијим пореским законима.

Средњи сталеж – све ниже

Грчка средња класа је, такође, жртва кризе. Радна група ЕУ, која Грчкој помаже у превазилажењу кризе која ју је довела до ивице банкрота, саопштила је да Атина још има проблема да наплати старе порезе и недостаје јој око милијарду евра да би испунила циљ од две милијарде за 2012, пренела је агенција АП. Нова пореска реформа у Грчкој дирктно сиромаши средњу класу и приближава је нижим социјалним слојевима. Високи слојеви грчког друштва за сада остају без већих последица.

Према Форбсовој листи, топ 18 занимања за 2013. годину управо су она која чине средњу класу. Међу њима су софтвер девелопер, рачуновође и ревизори, маркетинг истраживач и маркетинг специјалиста, аналитичар информационих система, менаџер људских ресурса, представник продаје, аналитичар за безбедност информационих система, машински инжењер, индустријски инжењер, програмер, финансијски аналитичар, специјалиста за односе с јавношћу, менаџер за логистику, администратор база података, евент планер, финансијски контролор, лични финансијски саветник.

 

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!