Свет

Трамп запретио Кини заоштравањем трговинског рата које може заљуљати светску економију

* Пекинг – до нове претње царинско мстопом од 25 одсто на 325 милијарди долара кинеског извоза у САД – био спреман да смањи царине на америчку робу, а и да те дажбине пренесе са продукције америчких фармера – који су најзначајнији део Трамповог бирачког тела – на другу робу увезену из САД

Трампов главни преговарач Роберт Лајтхајзер изјавио да Вашингтон нарочито брину субвенције кинеским високотехнолошким компанијама у оквиру стратегије „Произведено у Кини – 2025“ чији је циљ – доминација Кине и високотехнолошким привредним гранама. А кинески лидер Си Ђинпинг ће управо ту бити најмање спреман да попушта

* Амерички министар финансија, Стивен Мнучин, признао: „Или ћемо председнику Трампу предложити да прихвати нови аранжман са Кином или –да не прихвати!“

________________________________________________________________________

         СЈЕДИЊЕНЕ Државе неће више у спољној трговини губити стотине милијарди долара годишње – објавио је преко Твитера Доналд Трамп.

         Притом је навео: „Већ много година губимо по 600 до 800 милијарди долара на трговини са светом. Само са Кином губимо 500 милијарди. Извините, али ми то више нећемо себи дозвољавати“.

         Трамп је прошле године увоз наложио да се увоз из Кине у вредности 200 милијарди долара  царини по стопи од 10 одсто. Парирајући, Пекинг је америчку робу вредну 60 милијарди почео да царини у распону 6-10 одсто.

         Председник САД је најавио да ће од 10. маја подићи царину на 25 одсто на кинеску робу укупне вредности 200 милијарди долара.

         Трамп на овај начин појачава притисак на Кину пред почетак нове вашингтонске (11-те по реду) рунде преговора о међусобној трговини. Међутим, тиме је и могућност договора са Кинезима довео у питање.

Трамп запретио Кини заоштравањем трговинског рата које може заљуљати светску економију

         Према писању водећих америчких листова, Пекинг је био спреман да смањи царине на америчку робу, а и да те дажбине пренесе са продукције америчких фармера – који су најзначајнији део Трамповог бирачког тела – на другу робу увезену из САД.

         Након преговора у Пекингу, 30. априла и 1.маја, Трампов главни преговарач Роберт Лајтхајзер изјавио је да Вашингтон нарочито брину субвенције кинеским високотехнолошким компанијама у оквиру стратегије „Произведено у Кини – 2025“.

         Реч је о стратегији чији је циљ – доминација Кине и високотехнолошким привредним гранама, па Пекинг суштински не попшушта. Зато је амерички министар финансија, Стивен Мнучин, признао: „Или ћемо председнику Трампу предложити да прихвати нови аранжман са Кином или –да не прихвати!“

         Председник САД је, као што се види, одлучио да не чека и да пекингу запрети подизањем царина на 25 одсто већ од 10. маја.

         Предочио је Кинезима да царинском стопом од 25 одсто може ударити на њихов извоз у САД укупне вредности 325 милијарди долара и још им поручио:

         „Преговори о новом трговинском споразуму теку исувише споро. Зато што Кина покушава да ревидира оно око чега смо се били сагласили. То неће проћи!“

         Ово је оборило индексе и на кинеским и на америчким берзама.

         Опет се чују гласови да је могућа „глобална економска рецесија“, да ће уследити прави кинеско-амерички трговински рат и да ће се убрзати одлазак америчких компанија у друге земље, првенствено југоисточне Азије.

Трамп запретио Кини заоштравањем трговинског рата које може заљуљати светску економију

         The Wall Street Journal је објавио да је званични Пекинг нио непријатно изненађен Трамповим потезом и да је већ ставио до знања да не жели да води преговоре у атмосфери претњи и застрашивања. И да је могуће да кинески преговарачи неће (ових дана) ни доћи у Вашингтон.

         Накнадно је објављено да ће преговарачки тим на челу са вице-премијером Лиу Хеом ипак допутовати у главни град САД 9. маја.

         Трамп се досад држао тактике – прво притисци, па уступци, али није ни издалека јасно како ће се све овога пута завршити. Поготово што је пред америчким лидером борба за нови мандат  у Белој кући, а амерички фармери – које не сме разочарати – у великој мери зависе од кинеског тржишта.

         Си Ђинпинг жели прекид трговинског рата, али Трампов последњи потез ствара услове да у самој Кини – шта год буде на крају договорено – изгледа као „капитулација пред белом кућом“.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!