Здравље

Трешња: Делотворнија од аспирина

ПУРПУРНО црвене или жуте боје, једре, сочне и укусне, трешње (Прунус авиум) су воће распрострањено по целом свету и броје преко 900 сорти. Једу се свеже, користе се за прављење џема, компота, колача, ракије…

Ипак, ова воћка најздравија је и најукуснија сирова јер када се термички обрађује, губи велики део ароме, боје и слаткоће.

Приликом куповине треба водити рачуна да је плод чврст, неоштећен и што више црвен. Петељке свежег плода су зелене, никако тамне или смеђе. Уколико желите да трају дуже треба их неопране спаковати у пластичне кесе, и у фрижидеру чувати најдуже два до три дана.

Трешњу треба јести што више јер је јако лековита. По шољици сервирања трешње садрже занемарљивих 85 калорија и врло мало масти, али су зато богате беланчевинама, угљеним хидратима, витаминима А, Ц, а у нешто мањим количинама има витамина Б1, Б2, Б3 и Б6. Садрже доста фолне киселине, калцијума, калијума, гвожђа, магнезијума и цинка.

У народној медицини лек су за гихт и артритис, а познаваоци тврде да је 20 трешања десет пута делотворније од аспирина. Научници из Мичигена доказали су да имају и изузетно антиинфективно деловање, као и да као богата ризница антиоксиданаса успоравају дејство узрочника старења. Трешње помажу и против болести срца, а имају и антиканцерогена својства која потичу од флавоноида изокверцина и кверцина.

Осим тога, елагинска киселина снажан је антиоксиданс који спречава оштећење ДНК ћелије, а самим тим смањује могућност обољевања од рака.
Трешње могу да се једу у неограниченим количинама јер не иритирају желудац. 

Сјајан су извор бора, који у комбинацији са калцијумом и магнезијумом повољно делује на здравље костију и њихову густину.

Међутим, трешње никако не треба јести пре ручка јер могу да успоре излучивање желудачних сокова за варење, што посебно може да отежа варење меса.

ЧАЈ, ТИНКТУРА И СОК
* Против болести бубрега и мокраћних органа шаку петељки трешања треба скувати у литри воде. Петељке се кувају 2 минута од тренутка када вода проври. Чај се остави да мало одстоји, процеди и пије незаслађен повремено у току дана у гутљајима.

* Против камења у бубрегу треба пити чај од трешњиних петељки. Кашичица петељки прелије се са 200 грама воде или млека и кува 1-2 минута. Затим се чај остави да одстоји поклопљен пет минута, а онда процеди и пије три пута на дан.

* Против срчаних тегоба треба уситнити 25 грама коштица трешње, а затим их ставити у 80 мл јаке ракије. Оставити да одстоји 10 дана на умереној температури и пити два пута дневно по 5 капљица.

* Против реуме осам дана узастопно треба пити сок од свежих трешања. Сок се пије три пута на дан по једна чаша.

За уклањање физичке и умне исцрпљености треба, три пута на дан, појести по 250 грама овог воћа.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!