Економија

Трговци бржи од курса, поскупљења свакодневна

Слабљење домаће валуте и неизвесност даљег кретања курса – поново тресе ценовнике. Поскупљује и домаћа и увозна роба

СЛАБЉЕЊЕ домаће валуте и неизвесност даљег кретања курса – поново тресе ценовнике ! Трговци свакодневно и поред осетног пада куповне моћи, уз увозну, подижу цене и за домаћу робу, у просеку за око 10 одсто.

Под изговором клизања динара и поскупљења увозних сировина, већина добављача и увозника већ је доставили нове ценовнике. Осим за кућну хемију и козметику, стигли су ове недеље и нови ценовници за јогурт, павлаку, кисело млеко, мајонез, али и за кикирики, крем, сокове, кафу, зимницу од три до најчешће 15 одсто. Поскупело је у петак за 10 одсто и увозно воће и поврће.

– Огроман је притисак на пораст цена и увозне и домаће робе због кретања курса – кажу трговци. – Сваки скок вредности евра произвођачи одмах уграде у своју робу. Од почетка године у неколико наврата долазило је до знатних осцилација на девизној берзи, односно пада динара, а готово сви произвођачи одмах су то искористили да за исти постотак уграде своје поскупљење.

Поједини произвођачи тврде да сами прометници „дограђују“ цене. Најновији случај је компанија „Беиерсдорф“, која на тржиште пласира „Нивеа“ козметику.

– Тренутни раст цена производа козметике „Нивеа“ у појединим маркетима не долази од произвођача, већ је резултат политике цена појединачних маркета – каже за „Новости“ Лидија Кричковић, пи-ар компаније „Беиерсдорф“.

– Упркос економској кризи, тешким тржишним условима и варирању курса евра, „Беиерсдорф“ је већ две године уназад задржао исти ниво цена својих производа. У години када прослављамо век постојања, даље држимо „исте“ цене. То успевамо смањењем трошкова и планирањем залиха.

 ПАВЛАКА

ЧАША павлаке приватне трговачке марке скупља је за два динара и сада је 39, чаша киселог млека уместо 18, кошта 19, а литарски јогурт од 2,8 млечне масти са 67 поскупео је на 74 динара. Кофица пуномасне павлаке од 700 грама кошта 159 динара, а до пре неколико дана била је тридесетак динара јефтинија. Пола килограма „еурокрема“ има распон цене од 220 до 310 динара, у зависности од места куповине и да ли је тај производ на „акцији“. Увозне јабуке су од 70 до 160 динара.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!