Србија

ТУГА: У Србији 186.500 деце користило социјалну заштиту у 2013. години

Београд – Број деце која су добила неку врсту социјалне заштите у Србији у 2013. је повећан на 186.500, а за подршку породици и деци издвојено је 57 милијарди динара из републичког буџета, изјавила је данас државна секретарка Министарства рада Бранкица Јанковић.

– Највећи износ од 25,2 милијарде је издвојен за накнаду за време породиљског одсуства и за негу детета – рекла је Јанковић уочи друге седнице Савета владе Србије за права деце, на којој је представљен извештај о социјалној заштити деце у 2013.

Према њеним речима, повећање броја деце обухваћене социјалном заштитом последица је измена закона које су омогућиле да више породица добије помоћ, али се може делом приписати и повећаном сиромаштву.

– Важно је да су потребни и додатни видови подршке јер су деца из сиромашних породица која примају новчану социјалну помоћ такодје изложена многим другим ризицима – наводећи као један од примера и ризик од одвајања деце од родитеља, рекла је она.

Како је навела, у пробној фази је нова услуга центара за социјални рад – породични саветник, чији циљ је рана итнервенција за породице у кризи без обзира на то који ризик је у питању.

– Добро је да је приметан пад деце у домовима за смештај, први пут ове годиен је број пао испод 1.000 и укупно 916 деце се налази у установама – навела је Јанковић.

Она је истакла да је то велики успех с обзиром на то да је социјална подршка деци и породици некада “почивала на великим институцијама”.

Број хранитељских породица је, са друге стране, повећан, навела је Јанковић и додала да је циљ да се смањује број раздвајања деце од родитеља,

Забележен је пораст случајева насиља у породици на око 9.800 у поредјењу са 9.365 у 2012, а од 2005. се бележи раст измедју 600 и 800 случајева, показао је извештај.

Јанковић је оценила да је побољшана реакција на насиље, што је резултат координисаног рада свих органа – МУП-а, здравства и правосуђа.

– Прошле године је било 412 случајева издвајања деце из породице због насиља, при чему су углавном оба родиитеља била насилна – навела је она, додавши да је резултат да се ради на превенцији и сузбијању насиља.

Према њеним речима, потребно је скренути пажњу на економско насиље у породици будући да током 2013. и претходних година готово да нема пријављених случајева.

– То никако не значи да га нема, него само да није довољно препознато – навела је она.

Јанковић је навела да се очекују и подаци о издвајању за социјалну политику из локалних буџета, што ће омогућити да се осмисли начин за ефикасније трошење тог новца.

У 2013. је око 8.900 деце стављено под старатељство, а забележен је мали пораст броја деце са проблемима у понашању на 16.390, што, како је навела, није забрињавајући податак јер је пораст благ, за око 200 до 300 деце, а општи тренд је да број деце са овим проблемима опада.

Директор Републичког завода за социјалну заштиту Божидар Дакић рекао је да је у претходних пет година број особа које су тражиле помоћ у центрима за социјални рад повећан за 20.000, а да није било повећања броја запослених.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!