Србија

У част хлеба и жита

НА њивама око Суботице жетва пшенице готово да је на самом крају, те се на пољима виде само стрњика и уролана, балирана слама. Непокошена је остала само парцела у атару суботичког села Ђурђин, код Цркве Светог Јосипа Радника, која је чекале најбоље рисаре.

Најискусније жетеоце дочекали су домаћини Габријел и Снежана Кујунџић, са традиционалном ракијом добродошлице и уз звуке тамбурице, јер је рис један од свечаних тренутака Дужијанце, светковине у част хлеба и жита коју организује Удружење буњевачких Хрвата.

Пре сваког посла, као што је ред, треба се добро заложити, а на менију рисарског доручка је само оно што је на салашу направљено – домаћа бела сланина, лук и домаћи хлеб, које у великим плетеним корпама разносе девојке у буњевачкој ношњи, док у глиненим посудама служе домаће кисело млеко. Седи се на балама сламе, које су послужиле и као трпеза.

Рисари су узели косе у руке, а Тимеа Хорват, заменица градоначелника Суботице, звоном је дала знак да рис може да почне. Ове године се такмичило 28 жетелачких парова из Србије, Мађарске и Хрватске, а први пут су се надметала и деца.

Победници овогодишњег риса су Стипан Кујунџић и Ружа Јухас, неприкосновен рисарски пар. Иако су обоје већ у осмој деценији, иза себе су оставили упола млађе такмичаре. За свега неколико минута парцелу величине 10 пута 12 метара су покосили, сламу скупили у крстине, пограбљали њиву и махнули жирију да су завршили посао.

– Зна се да рисара прати рисаруша, а остале такмичаре су изгледа пратиље јуче добро измориле. Мене је Ружа пустила да се одмарам и зато је победа ту – у шали каже Кујунџић. – Млади се боје сунца, а не размишљају да је по сунцу лако косити. Много је теже када је влажна земља, као сада, када је и сама стабљика жита влажна.

Ружа Јухас и Стипан Кујунџић, Фото Ј. Л.

У част хлеба и жита

Такмичење рисара је једна од најпопуларнијих манифестација која се у Суботици одржава више од пола века.

– Дивно је видети да учествује много деце, не само из Војводине, већ и из околних земаља, јер циљ и јесте неговати традицију, очувати је и пренети на будуће генерације – рекла је заменица градоначелника Тимеа Хорват.

АМБАСАДОР НА ДОРУЧКУ НА СЛАМИ

Доручак на слами био је неописив догађај и за амбасадора Хрватске Гордана Бакоту.

– Враћамо се на неки начин у прошлост. Цела манифестација је веома битна симболика коју треба сачувати, као и све жетвене свечаности. Потребно им је дати и нову димензију туристичке атракције, што би изазвало велико интересовање туриста и из Хрватске – сматра Бакота.

Ј. ЛЕМАЈИЋ;Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!