Америке

У Мексику пронађен изгубљени град Маја (видео)

Археолози су пронашли древни мајански град који је вековима био скривен у кишним шумама источног Мексика и за који се надају да ће им пружити нове податке о пропасти ове цивилизације пре 1.000 година.

Тим, на челу са Иваном Спрајцом, професором Словеначке академије наука и уметности, пронашао је 15 пирамида, укључујући једну високу 23 метра, терене, плазе и високе камене стене. Град су назвали Чактун, што значи „Црвена стена” или „Велика стена”.

Спрајц каже да је град највероватније био мање насељен од Тикала у Гватемали и да је у њему живело између 30.000 и 40.000 људи, иако су додатна истраживања потребна да би се дао тачан број. Чактун је, највероватније, врхунац доживео у позном класичном периоду мајанске цивилизације између 600. и 900. године, рекао је Спрајц Ројтерсу, преноси Танјуг.

Професор је казао да је град, који се простире на 22 хектара и налази 120 километара од Четумала, један од највећих пронађених на Јукатану. Најближе насељено место је градић Ксипухил, 25 километара даље.

„Цео град је прекрила џунгла”, рекао је археолог.

И док је град био непознаница за академску јавност, Спрајц је пронашао доказе да су град пре 20 до 30 година посетили људи, али да од тада нико није одлазио тамо.

„Дрвосече су сасвим сигурно проводиле време тамо јер се виде зарези на дрвећу. Али, никоме нису ништа рекли”, рекао је Спрајц.

Овај професор је град „открио” посматрајући фотографије терена снимљене из ваздуха пре 15 година. Његов тим је три недеље крчио 16 километара дуг пут кроз џунглу како би стигли до града. Пошто су шест недеља мапирали место и документовали споменике, блокирали су прилаз да би спречили неовлашћени улазак.

Присуство више терена за игру лоптом доказ је да је Чактун био важан град, сматра Спрајц. Највероватније је напуштен пре 1.000 година, вероватно због демографских притисака, промене климе, ратова и побуна.Он се нада да ће откриће града бацити ново светло на односе између различитих региона мајанског царства у том периоду.

Цивилизација Маја била је једна од најнапреднијих у преколумбовској Америци и Маје су владале великим делом Јукатана, Белизеа, Гватемале и Хондураса. Тикал, који су археолози први открили крајем 19. века, имао је 90.000 становника.

 

Политика

фото: Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!