Наука и Технологија

У Немачкој ухваћен кибер-шпијун глобализације

13.10.2011. –

Захухтава се скандал око коришћења компјутерског програма од стране немачких власти који омогућава да се врши кибер-шпијунажа било ког корисника. За сада се о питању дебатује на локалном нивоу, између осталог у федралној провинцији Баден-Виртемберг, као и у Баварској. Ипак немачки канцелар Ангела Меркел већ је наредила да се изврши провера на федералном нивоу снагама специјалне комисије Бундестага. Очигледно своју реч ће рећи и Ресор за заштиту устава који се сматра свемогућим. Ситуацију анализира коментатор Петар Искендеров.

Саопштења о проналажењу шпијунског компјутерског програма нису случајно произвела у Немачкој ефекат бомбе. Јер ниеј реч о традиционалном вирусу нити о хакерском нападу на интернет-ресурсе појединог ресора. Програм који су разрадиле немачке специјалне службе Државни тројанац може не само да продре у компјутер било ког корисника Интернета, већ и да манипулише његовим базама података, архивима, рачунима, електронском преписком, да даунлојдује у компјутер компромитирајуће информације, укључује режиме аудио и видео снимања, скенира монитор и да шаље све добијене податке у Центар. Јасно је да се слична пракса, благо говорећи, не слаже у пуној мери са уставним гаранцијама права и слобода грађана.

Узгред, о Центру. За сада нема тачних података куда управо и у које сврхе су ишле сакупљене информације. Први удар су на себе примиле полицијске службе Баварске и Баден-Виртемберга. Баварски министар унутрашњих послова Јоахим херман већ је признао коришћење датог програма, али не види у томе кршење закона. Ипак немачка интернет јавност сматра да се нити од Државног тројанца пружају на сам врх, могуће не само Немачке, већ и САД. Јер једна од интернет-адреса која контролише делатност тројанца шпијуна регистрована је у САД. А америчке специјалне службе, почев од познатих догађаја 2001. године, стекле су велико искуство сакупљања компромитујућих података противправним средствима. На тај начин постоје основе да се говори о формирању глобалног система контроле човечанства од стране водећих светских фактора. Као и о кризи система заштите права и слобода грађана, који се свих последњих година градио у Европи, подвукла је у интервјуу за радио Глас Русије експерт МГИМО МИП РФ Јелена Пономарјова.

Сваки систем преживљава у свом развоју три основне фазе – успостављање, процват и стагнацију. Стагнација обично пролази кроз критичну тачку – моменат избора. И даље ситуација може да крене или у страну распада, или у страну преображаја. Данас се међународна заједница суочила са проблемом оваквог избора: између неопходности да заштити традиционалне вредности, основна људска права – и допустовости њиховог разарања под споља добронамерним изговорима. Један од таквих изговора традиционално је супротстављање екстремизму и тероризму. Ипак често предлагане мере наносе друштву много више штете од деловања самих екстремиста.

Тешко је игнорисати још једну индикативну околност. У марту Хришћанско-демократски савез Ангеле Меркел који је управљао 58 година управо федералном провинцијом Баден-Виртемберг, изгубио је локалне изборе. То је заоштрило ситуацију у странци и покренуло дискусије поводом превременог распуштања парламента. У насталој ситауцији скандал око кибер-шпијунаже може да буде елемент крупне политичке игре коју воде и власти и опозиција. Шпијунажа оних кои мисле другачије сасвим би могла да буде иницирана од стране федералних власти. Али и за опозицију скандал је дошао као кец на једанаест.

 

Глас Русије

[youtube id=”e2vMnEd-3h0″ width=”600″ height=”350″]
ANALYSE EINER REGIERUNGS-MALWARE пдф
staatstrojaner-report23

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!