Македонија

У Охриду Вучић, Рама и Заев договорили наставак стварања велике Албаније

Председник Србије Александар Вучић изјавио је јутрос да су са Северном Македонијом и Албанијом договорене веома добре и важне ствари, које ће значајно унапредити инвестициони амбијент и нагласио да су он и премијери друге две земље одлучни да „гурају” напред оно што је добро за грађане, без обзира на притиске.

Вучић је рекао за РТС да због квалитета и важности одлука које су донете очекује нападе са различитих страна, али да се не плаши притисака.

Упитан да прокоментарише критике на рачун ове иницијативе, пре свега да је она економски добра, али политички неодржива због затегнутих односа Београда и Приштине и других, Вучић каже: „Не очекујем проблеме између Београда и Тиране, мада знам да ће Рама бити изложен жестоким притисцима. И то се неће радити директно, јер није лако да ово нападнете”.

Он је објаснио да три земље раде све ово у оквиру онога што је постављено Берлинском конференцијом, да поштују правила ЕУ, само да овог пута раде сами.

„Нема аргумената за напад на ово, радиће се зато изнутра, из региона, на другачије начине, уз различита политичка оправдања, на пример да Србија није признала Косово, и друге. Нас тројица смо разговарали и врло смо одлучни да гурамо оно што је за наше грађане добро”, поручио је Вучић, преноси Танјуг.

Каже да њега не интересују никакви притисци.

Истакао је да је прешевски прелаз за Србију сада један од најважнијих прелаза, заједно са Батровцима, Градином и Хоргошем и додао да је са премијерима Северне Македоније и Албаније Зораном Заевом и Едијем Рамом договорено да фитосанитарне и ветеринарске инспекције раде 24 сата дневно, што ће троструко убрзати прелаз камиона са робом.

„То ће значити невероватно смањење оперативних трошкова, тај вишак вредности ће компаније моћи да поделе радницима”.

Вучић, такође, наводи да та одлука има можда и већи значај од тога да грађани могу да прелазе границу само са личном картом, јер је то политичка одлука.

„Али, ово ће креирати инвестициони амбијент, користиће и многим немачким и страним компанијама”, казао је Вучић.

„Трећа ствар коју смо договорили је да изменимо закон и да једни и други и трећи прихватимо радне дозволе”, казао је председник Србије и додао да то значи да ће то омогућити људима да раде у све три земље.

Онај ко има радну дозволу у Северној Македонији, имаће и у Србији и Албанији и обрнуто, додао је Вучић.

Он је рекао да је договорено признавање професионалних квалификација, што, додаје, може да се обави у најкраћем року.

Додао је да је Албанија део тога већ ставила у законску процедуру, а Србија ће то учинити у најкраћем могућем року.

„То су тектонске промене, које ће много да значе за наше привреде, да омогуће већу атрактивност и да значе много више страних инвестиција”, рекао је Вучић.

Када је реч о кретању капитала, што је теже спровести, Вучић је рекао да треба да се види хоће ли издржати све ударе по осталим питањима.

„Кретање капитала ће бити најкомпликованије, потребно је много измена закона. Али, када дотле дођемо, моћи ћемо да кажемо да смо креирали јединствено тржиште и бићемо ‘хит’ и најатрактивније место за све који желе да улажу”, рекао је Вучић.

Председник је изразио уверење да ће пре краја године бити могуће путовање у Албанију само са личном картом.

Приметио је да, када се говори о ‘мини шенгену’, иако у Европи не воле то да чују, јер је везано за њихов географски појам и одлуке, а и зато што у овом случају нису „директни наредбодавци”, све се ради у складу са европским правилима и европске четири слободе.

„Ко зна како ко може да реагује, али планирамо да се договоримо у Драчу, на следећем састанку 21. децембра, да, ако уђете на аеродром у Београду и имате дозволу да слетите у Србију, неће требати посебна документа за Албанију или Северну Македонију. Нико вас неће питати за папире”, рекао је Вучић.

Потребно је, додаје, да се уради усклађивање и обједињавање техничке документације, како би се што мање папира прелазила граница, што је боље за привреду.

Истакао је и да три земље могу заједно да раде на креирању обједињене туристичке понуде и руте, да привлачимо туристе, посебно оне из Азије.

Говорећи за о постигнутим договорима, Вучић је рекао да ми то зовемо „унапређеном регионалном сарадњом”, а не „малим шенгеном”, пошто су Европљани алергични на помињање шенгена као њиховог географског појма.

„Донели смо у Охриду више одлука на два састанка него у последњих седам година од успостављања механизама регионалне сарадње”, казао је Вучић.

Он је нагласио да због свега тога очекује повећање броја страних директних инвестиција и да је зато та идеја историјска.

Упитан за отпоре који би могли да уследе због иницијативе и ко је у региону спреман да јој се прикључи, Вучић је рекао постоји отвореност за све друге, наводећи као пример Европску заједницу за угаљ и челик, претечу ЕУ, која је настала од малог броја земаља, па се онда ширила.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Не знам коме су намењене приче нашег преседника. Коме Србину треба дозвола за рад у Албанији или Македонији? Коме треба такозвани “Мали шенген”? Беспослен поп и говеда крштава……………
    Али има много тога што становнику ове земље треба, али опет то исто не треба преседнику……….

  2. Говедо не опевано закон који очекују ветерани и протестују већ месец и нешто не пада на памет ни теби ни оном чуду од министра, да ускладите са њиховим потребама и донесете, да би отишли кући. Али се зато срећеш са Рамом, са његове територије су надирали Арбанаси и кидисали на Кошарама и Паштрику, док си ти лелемудо по Београду изигравајући министра информисања, и јурећи сојке… Момци су се борили и гинули….Данас они седе у парку преко пута канцеларије, у којој су многобројни телевизори да не пропустиш нешто важно, Погаси те екране па погледај око себе!!!
    Сви наши непријатељи су на пречац постали твоји велики пријатељи.

  3. Albanci o sebi misle da su izuzetno obdaren i pametan narod i da će stalno biti na vrhu mogućnosti.
    Njihov cilj je samostalna država-i ostvarili su je u Albaniji uklapajući se u planove velikih sila 1912 god.
    Sledeći korak je širenje države Albanaca na susedne teritorije – i to su djelimično ostvarili (KiM ,Južna Srbija,
    Makedonija, Crna Gora.Grčka. Kad to zaokruže, okrenuće se osvajanju Evrope i Amerike. U svemu tome
    pomagale su im Austrija,Njemačka,Vatikan,Engleska,Italija a sada i USA. Njihovi pretstavnici vlasti svi odreda
    rade na stvaranju velike albanske države i to je razumljivo.
    Ali nije razumljivo niti je za odobravanje zašto to radi Aleksandar Vučić i Zoran Zaev koji očigledno rade na
    nestanku Srba,Srbije i Makedonije.A još manje je razumljivo zašto sve to trpe Srbi. Zaista to mora biti neka božja
    kazna po kojoj su Srbi svedeni na Ovce i analogno je da su zadovoljni da imaju ostvarenje dnevnih potreba.
    Sutrašnjica i uslovi za svoje potomke ne dotiču ih se .Bravo A.V.,Bravo Z.Z. što radite za Albance-isplatiće vam se
    a kako pokazaće bliža ili daljna budućnost.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!