Србија

У Србији ће се заглавити 10.000 миграната

Србији озбиљно прети талас избеглица и миграната, а бечки самит највиших државних функционера земаља погођених кризом не само да је завршен без икаквог решења, већ се показује да свака земља води своју политику, што је озбиљна претња за Србију.

Зато, премијер Александар Вучић који је био један од учесника, није нарочито задовољан том конференцијом, али се то није чуло од њега лично, већ од шефа дипломатије Ивице Дачића и министра полиције Небојше Стефановића. Јасно је, како истиче за “Вести” помоћник комесара за избеглице и миграције Србије Иван Гергинов, да велику мигрантску кризу не може да решава Србија, већ ЕУ.

– Мале државе попут наше и Македоније не могу да решавају овако крупан проблем. То је на ЕУ која за сада прави само покушаје попут споразума са Турском – појашњава Гергинов.

Он каже да Србији проблеме доноси зима јер ће се трошкови око миграната дуплирати.

– У центрима је под комплетном бригом 4.200 и још близу 1.000 у парковима и хостелима. Проток нису прекинуле жице и зидови које неке чланице ЕУ подижу, а и поред свих напора полиције и војске на границама, њихов учинак не може бити 100 одсто и могуће је да бројка стигне и до 10.000 миграната – појашњава наш саговорник.

Бечки самит је, према речима Дачића, био само пука потврда да свака земља ЕУ има свој однос према мигрантској кризи.

Орбан мерка Либију

Премијер Мађарске Виктор Орбан је предложио да ЕУ постигне са Египтом споразум сличан оном који је већ постигла са Турском.
– У Египту чека 5,5 милиона миграната и, уколико не буде споразума, можда нам уследи изненађење одатле – казао је Орбан и заложио се за стабилност у Либији.
Он сматра да без стабилности нема ни шансе за стварање “џиновског града избеглица” на либијским обалама у који би, према његовом предлогу, били враћани илегални мигранти којима је циљ Европа.

– Чуо сам се телефоном са Вучићем и навео ми је да ће Србија, ако дође до поновног активирања балканске мигрантске руте, морати да предузима мере – казао је Дачић и додао да је премијер у Бечу поновио да неће градити зидове на границама, али и да Србија постаје жртва нејединствене политике ЕУ о мигрантској кризи.

Србија је, каже Дачић, у незгодној ситуацији, јер су земље на северу Европе спречиле проходност мигрантима и избеглицама. Незадовољан празном причом у Бечу је и Небојша Стефановић.
– Србија је добила најмање новца од свих држава у овом делу Европе. Нисмо кукали, али смо указали колико је то мало и колико Србија чини и улаже да криза буде што мања – објаснио је он.

Криза као бизнис

Небојша Стефановић је објаснио да је тражено да се новац који се додељује не даје само невладином сектору, зато што НВО не учествује у управљању мигрантском кризом.
– Не тражимо новац за неке којима је то постао бизнис. За нас мигрантска криза није бизнис, тражимо новац за војску и полицију, државне органе који учествују у управљању мигрантским центрима и заштити границе – нагласио је министар.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!