Економија

У Србији све свакодневно поскупљује док власт брине како да ослободи нарко-мафију робије

Kилограм јунетине дошао је на до 1.000 динара, цена уља 225 динара, грађевински метеријал поскупео је и до 80 одсто, цена бензина свакодневно скаче..

Поскупело је и месо, али и хигијена, сиреви, слаткиши… У последња три месеца јунетина је поскупела и више од 200 динара. Претходно је поскупела свињетина, али и пилетина. У грађевинарству је поскупело буквално све скоро и до 100 одсто: цемент, гвожђе, цреп, креч, стакло, водоводни материја чак и обичне четке и материјал и за уређивање ентеријера…

И то није све.

Најављују се и нова поскупљења посебно код грађевинског материјала.

Обрни окрени грађани Србији суочени су са инфлацијом од око 50 одсто, колико им је обезвређен новац и то у месецима када је по обичају долази зимница, већа потрошња енергената…

„Народу је увек скупо и биће му увек скупо, међутим цена сунцокрета сељацима је прошле године била 38 динара а сад је, данас је ево извештај из берзе продата је за 65 и 45 динара по килограму сунцокрета. Према томе мора уље да поскупи. Оно ће поскупљивати све док народ буде имао паре да плаћа“, каже Бранислав Гулан, члан Научног друштва економиста Србије, Националног тима за препород села за РТС.

„Још ће мало цене да порасту, ја сам то најавио пре недељу дана у својој анализи о стању усева у овој години, мора да поскупи“, истакао је Гулан.

Агроекономски аналитичар Војислав Станковић каже да поскупљење није оправдано и да је то психогени фактор и ту мешетаре сами трговци да покрију оне губитке локдауна и пандемије која ево и сад на жалост по трећи пут потреса Србију.

Станковић напомиње да тржиште треба стабилизовати, међутим, држава једино што може од тржишних инструмената да реагује то су Робне резерве.

„Имамо значајне количине уља у робним резервама питање је да ли је време, ја мислим да треба још сачекати да се види ово треће поскупљење које се најављује, па онда да се интервенише из Робних резерви“, рекао је.

У Србији се по становнику потроши 12 литара уља и то је 82 хиљаде тона укупно, што значи да за домаће потребе уља има довољно а остаје и за извоз.

Међутим, држава очигледно нема решења за тренутно стање ствари у ситуацији када све и свакодневно поскупљује. Стручњаци тврде да је инфлација неизбежна, као и поскупљење цене квадрата у грађевинарству. Ако се на све придодају и црне прогнозе да због пандемије корона вируса свет чека рецесија гора него 1933.године и да ће 2008.година, бити нешто чега ћемо се лепо сећати- онда је аларм одавно упаљен. Још само да држава то схвати.

уцентар.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!