Србија

Угасиће се 74 занимања

Од 307 смерова у средњим школама поједина немају ниједног уписаног ученика и постоје само на папиру. Ђаци незаинтересовани да уче за тапетара, ролетнара, минера

ГОДИНАМА уназад у Србији се не школује ниједан млинар. Немамо ни ролетнара, паркетара, тапетара, пивара… Сва ова занимања постоје у школама, за њих се расписују конкурси, али нико не жели да их учи.

Ово су само неки од неактивних образовних профила у средњим школама, међу којима су углавном двогодишњи и трогодишњи занати.

Према подацима Министарства просвете и науке, нико ни претходне године није уписао смер за електрозаваривача, гасног заваривача, руковаоца пољопривредне технике, израђивача рамова, тапетара железничког ентеријера, минера, рудара у подземној експлоатацији… Али ђаци нису желели ни у обућаре, тесаре и друге грађевинце.

У свим средњим школама чак 74 од укупно 307 образовних профила није активно, тј. постоје само на папиру.

 ТРАЖИ СЕ ПРАТИЛАЦ У ЛОВУ Многи смерови су замрли и чекају неке нове генерације да оживе, а са друге стране – у школе се уводе и нова занимања. Према најавама из Министарства просвете, разматра се увођење одељења за пратиоце у лову, шумске секаче мотористе, помоћнике оператера дигиталне штампе, техничаре фитомедицине, техничаре за логистику, димничаре…

– Узрок томе је вероватно што се деца одлучују за профиле који им дају шире могућности запошљавања – објашњава Радиша Микарић, из Завода за унапређење образовања и васпитања. – Ако заврше, рецимо, за прехрамбеног техничара имају већи избор занимања, него ако су само млинари.

Као још један разлог зашто се на неким смеровима тражи место више, а друга немају ниједног ђака, према Микарићевим речима, последица је и диктата тржишта. Тапетари железниког ентеријера, на пример, школовани су у Смедереву, а сада са том дипломом свршени средњошколци ретко могу да се запосле. За пивара се школује само по пола разреда на сваке три године, и то у Сомбору, колико је потребно за “Апатинску пивару”.

Трећи разлог због чега су неки разреди пусти је тај што деца ретко бирају физички тешке професије. Неће да буду у рударским јамама, за масивним машинама, на њивама…

– Из огледних, у редован систем прешло је већ девет профила, а од септембра ће их бити још пет, и то конобар, кувар, посластичар, пословни и финансијски администратор – објашњава Микарић. – Припремили смо предлоге да из огледа у редован систем пређу укупно 23 образовна профила.

Реч је о одељењима која су имала “експерименталне” програме, који су сада дорађени и важиће за све школе које имају те смерове.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!