Економија

Ускоро код трговца само са кешом, провизије и трошкови за пос терминале превелики!

НЕКИ од издатака, који поред “сиве економије”, битно оптерећују мале трговце у Србији су и трошкови надокнаде за коришћење ПОС терминала, висина банкарских услуга за електронско плаћање, као и ниво локалних комуналних такси за истицање фирми.

Како кажу у Привредној комори Србије, трошкови надокнаде за коришћење ПОС терминала осетно подижу цену пословања СТР-а. Банке на ПОС терминале узимају провизију, у просеку око два одсто, зависно од врсте картице.

– Трговци такође плаћају и изнајмљивање ПОС терминала који се постављају у радњама, са месечном накнадом од око 2.000 динара – каже за “Новости” Гордана Хашимбеговић, секретар за трговину ПКС. – Коришћење ПОС уређаја требало би да подстакне промет, јер је то комотан вид плаћања, али то и кошта. С друге стране, ако трговци немају интереса, они неће ни држати те терминале.

Велики проблем у пословању малих трговаца представља висина банкарских услуга за финансијске трансакције по једном налогу за електронско плаћање. Како фирме из области трговине имају велики број добављача у току дана, самим тим и велики број налога, ти трошкови провизије и те како оптерећују њихово пословање.

Висина провизије је део пословне политике банака, и у принципу банке подстичу електронска плаћања. Провизије за електронска плаћања су ниже и до 30 одсто у односу на плаћања путем папирног платног налога и она износи 25 динара по налогу.

– Банке, међутим, имају фиксни део трошкова на који не могу да утичу, а то су таксе према НБС, накнаде провајдерима – објашњава Хашимбеговићева. – Можда може да се покрене иницијатива према НБС да преиспита Одлуку о јединственој тарифи по којој НБС наплаћује накнаду за извршене услуге, снизи своју тарифу за банке и тако омогући снижавање банкарске провизије за електронска плаћања.

 

Д. МАРИНКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. За плаћањем картицом,банке од продавца узимају 3%. од када сам то чуо редовно подижем новац у банци и робу у продавници плаћам кешом. Позивам да сви тако чинимо,а не да се банкари богате нерадом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!