Економија

Ускоро поскупљује и кафа и то за 30%

НА светским берзама дошло је до поскупљења сирове кафе, што је српским произвођачима поскупело “улаз” сировине од 25 до 28 одсто. То значи да ће се повећање ускоро прелити и на финалне цене у малопродаји. Поскупљење кафе очекује се почетком наредне године, када у производњу стигне кафа из нове бербе, али произвођачи не прецизирају када ће тачно и за колико поскупети омиљени црни напитак. Тешко је, кажу, сада правити калкулацију, али по њиховој процени, поскупљење кафе је неминовно.

У компанији “Атлантик група” објашњавају да је у Бразилу, због неповољних временских услова, ове године род одређене врсте робусте био мањи за чак шест милиона врећа. То указује да сигурно улазимо у период дугорочног раста цене сирове кафе, који би могао да траје до 2019. године.

Иако је у Бразилу остварен рекордан принос, спакован у 55 милиона врећа кафе, само 10 милиона од те количине садржи робусту, која је и у Вијетнаму забележила пад од најмање 15 одсто. Све то упућује да ће берзанске цене наставити да расту.

– Тренутно је веома тешко рећи до каквог ће поскупљења доћи. Ову годину завршавамо са извесним залихама кафе коју смо претходно набавили, а главну калкулацију направићемо за око месец дана – рекао је Андреј Беле, генерални директор подручја кафа “Атлантик групе”, у оквиру које послује “Гранд”. – До поскупљења ће доћи после Нове године када у производњу уђу и те нове кафе из овогодишње бербе. Трудићемо се да употребимо све унутрашње ресурсе како би потрошачи што мање осетили поскупљење.

Као и увек, код берзанске робе, немогуће је пренети комплетно поскупљење на финални производ. Главне калкулације урадиће се до краја године, а нови ценовници могу да ступе на снагу већ од јануара следеће године.

– Од почетка ове године на лондонској и њујоршкој берзи дошло је до озбиљног пораста цена сирове кафе – каже за “Новости” Синиша Даничић, генерални директор компаније “Штраус Адријатик”, која производи “донкафе” кафу. – Цена арабике, конкретно “рио минаса”, који је најважнији за тржиште Србије, до данас је скочила 60 одсто, док раст цена осталих арабика износи од 20 до 30 одсто. Цене робусти су имале раст од 35 одсто. У обзир морамо узети и флуктуације курса долара и динара, где је такође дошло до пада вредности домаће валуте у односу на амерички долар.

МАЊИ РОД

У Бразилу је ове године род одређене врсте робусте био драстично мањи, због неповољних временских услова. То указује, како објашњавају водећи прерађивачи кафе у Србији, да се сигурно улази у период дугорочног раста цене сирове кафе. Залихе на светском тржишту су на такође историјском минимуму. Најлошија ситуација са кафом се очекује у последњем кварталу следеће године, а највише изазова следи током 2018.

Даничић наглашава да током целе текуће године покушавају да амортизују пораст цена, како га потрошачи не би осетили, али верује да ће поскупљење почетком следеће године бити веома извесно.

– У овом тренутку не можемо рећи колико ће поскупљење износити, али ћемо се максимално трудити да наши потрошачи у најмањој могућој мери осете ове флуктуације на светској берзи – закључује Даничић.

Пораст цене сирове кафе на берзама, притиска и пораст цена у малопродаји. Што се тиче тржишта Србије, представници “Штраус Адријатика” и “Гранд кафе” надају се да потрошачи ипак неће у толикој мери осетити поскупљење, које је, по свему судећи, извесно.

Д. Маринковић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!