Хелм

Усташко партизанска сарадња против Срба и Италијана: О комплексу концентрационих логора Госпић – Јадовно – Паг (видео)

Овај комплекс концентрационих логора, познат и под називом Госпићка група логора (Госпић, Јадовно, Паг), у који се са читавог простора НДХ допремају Срби и Јевреји ради уништења, уз сарадњу државних, војних, полицијских, партијских органа, формиран је од стране државног органа — полицијске управе. То је био први организовани ликвидациони комплекс логора намјењен искључиво за уништење читавих националних, вјерских, расних и етничких група Ови логори нису имали, као неки каснији, нити одредницу “радни”. Били су искључиво у функцији уништења. Они су формирани и обавили већи дио своје функције и прије било каквог отпора “нелојалног” становништва, што је очигледна потврда намјере да се униште одређене етничке или вјерске заједнице, што и представља битан елеменат из дефиниције геноцида.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=COtqovh62so”]

Овај систем логора и стратишта, на самом почетку постојања НДХ, док још није било оружаног отпора, представља почетак планираног и спроведеног геноцида над српским народом и Холокауста Јевреја.

У казниону Окружног суда Госпић, коју ће претворити у логор, усташе су почеле да доводе похапшене Србе из Госпића и читаве Лике већ 11. априла 1941. Прилив похапшених и допремљених у Госпић током маја и јуна био је сваким даном све већи, а изградњом комплекса усташког логора Јадовно, транспорти са похапшеним Србима, Јеврејима и “непоћудним” Хрватима стизали су у Госпић из свих крајева Независне Државе Хрватске.

Свакодневно довођење великог броја људи на губилишта логора Јадовно почело је почетком јуна и трајало све до 21. августа 1941. године. Почетком јула концентрациони логор у Госпићу оспособљен је да дневно прихвати и до 1000 заточеника. То потврђује и Налог Равнатељства за јавни ред и сигурност НДХ од 8. јула 1941, жупским редарственим равнатељствима, да све „гркоисточњаке” (Србе), па и оне који су прешли на католичку вјеру после 10. априла 1941. године, шаљу у Госпић на диспозицију Жупског редарственог равнатељства у Госпићу. Равнатељ усташког редарства НДХ Божидар Церовски издао је 23. јула 1941. окружницу свим великим жупама и усташком повјереништву за Босну и Херецеговину, којом наређује притварање Срба, Јевреја и комунистички настројених лица и њихово отпремање у концентрациони логор Госпић, а у другој захтјева да се у року од 15 дана изврши попис свих Срба, као и оних који су некад били православне вјере.

Јадовно је претеча јасеновачког система логора уништења, највећег на југословенским просторима. Ликвидација логора, због реокупације ИИ италијанске окупационе зоне, подразумјевала је и ликвидацију заточеника. Због краткоће времена и интервенција окупационе власти, извјестан број заточеника није ликвидиран, већ је упућен у друге логоре, највише у Јасеновац, и они управо чине његове прве заточенике.

Жртве комплекса концентрационих логора Госпић – Јадовно – Паг

Др Ђуро Затезало документује, на основу истраживања, 40.123 уморених лица у овим логорима за четири мјесеца постојања. Скоро 95% жртава су Срби, близу 5% су Јевреји, и нешто мање од 0,3% су Хрвати и други антифашисти. Саставни дио студије је и поименични попис са идентификационим подацима 10.502 жртве које је аутор успио идентификовати до 1990. године Срби чине 92%, од чега преко 10% су дјеца, преко 7% су Јевреји, међу којима је око 2% дјеце, нешто испод 0,8% су Хрвати и остали антифашисти. Међу уморенима је и поименично наведено 72 свештеника Српске православне цркве (међу којима и 2 владике). Највећи број уморених бачен је у крашке јаме. Истарско-далматински егзодус Протеривање етничких Талијана с хрватског приобаља и ближег залеђа, понајвише с полуотока Истре и града Ријеке након Другог свјетског рата. Ова су подручја дјеломично мјешовита, с талијанским, словенским, хрватским и другим етнијама. Истру заједно с Ријеком и дијелове Далмације заједно са Задром анектирала је Италија након Првог свјетског рата. На крају Другог свјетског рата бивши окупирани талијански територији у Истри и Далмацији постали су дијелови Југославије сходно Паришком мировном уговору из 1947. уз једини изузетак опћина Муггиа (Миље) и Сан Дорлиго делла Валле (Долина).

Талијански извори спомињу мегаломанске бројке: тврде да је око 350.000 етничких Талијана морало напустити наведена подручја након завршетка фашистичке окупације . Службени податци из словенског Статистичког уреда потврђују да се између 1953. и 1961. број етничких Талијана који су живјели у Словенији — готово искључиво у словенској Истри и дуж талијанске границе — заправо повећао за готово 360%. Узрок несклада података није познат.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Bravo za RTRS! Ovako nešto je nemoguće videti na RTS-u (a da ne pričam o drugim televizijama iz Srbije). Ali zato u Srbiji možemo non-stop slušati priče o 90-tim i “velikosrpskim zločinima”…

    Iako sam iz Beograda, gadi mi se i Beograd i Srbija, tj. sva ova “elita” i libtardsko “građansko” društvo koje gaji malograđanske mitove o velikom vizionaru (inače, većina njih su potomci onih koji su došli u Beograd/Vojvodinu nakon 45-te… ).

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!