Друштво

Ужасни услови: Београдска хитна помоћ пред колапсом

БЕОГРАД- Лекари без искуства рада на терену, покварени дефиблиратори, слање екипе код пацијената који нису хитни, кола прокишњавају, укратко, то је садашња ситуација у београдској Хитној помоћи, највећој на Балкану.

Ово за „Ало!“ тврди један од запослених у овој служби који је, плашећи се отказа,инсистирао да остане анониман.

– То све угрожава пацијенте, јер су услови за наш рад јако лоши. Уместо да на лице места стижемо за седам минута, то време је сада дуплирано. Чак 33 наша возача су, због прекорачења брзине и вожње у жутој траци, добили да плате казне и прети им одузимање дозвола јер су, журећи на хитан позив, уз ротацију и сирене, кршили саобраћајне прописе.

Иако у таквим ситуацијама они имају право на то, наш директор тим поводом ништа није предузео. Зато они сада возе 40 километра на сат, што додатно продужава време стизања на позив – наводи он.
Осим тога, према његовим речима, примљено је 60 нових радника, који нису прошли обуку рада на терену, која траје од седам до 10 дана.
– Били су са екипама на три позива и то је све. Када се деси саобраћајна несрећа, а таква особа оде на терен, искључиво зависи од добро обученог и способног техничара. Он пружа прву помоћ и пацијента потом одвозе даље на клинику. Са друге стране, када је инфаркт у кући у питању, они само могу да гледају. Више нећемо да ћутимо и свакодневно размишљамо како да у тим условима спасавамо животе људима – наводи и он и додаје да су радници због свега тога у среду затражили смену директора Горана Чолаковића.

Министарство: Ништа нисмо нашли!

Немања Великић, портпарол Министарства здравља, потврдио је за „Ало!“ да је њиховој инспекцији упућенпозив из Хитне помоћи због истицања рока лекова у ампулама.

– Инспектори, међутим, када су урадили контролу у возилима Хитне помоћи и самој згради нису нашли такве лекове – тврди Великић.

– Нико од нас досад није смео да прича. Наша возила прокишњавају, 24 их стоји покварено у гаражи, а ових 10 нових које смо добили, такође, стоје јер нико не сме да им приђе. О чему се овде ради? У фирми имамо три правника, а плаћамо адвокатску канцеларију 90.000 месечно! Шта ће нам? Ми немамо право на обуставу рада, окупљање на улици, одбијање пружања помоћи. Али, због целе ситуације људи одлазе на боловања и одморе, јер не могу да истрпе толики пристисак. Док животи грађана зависе од нас, ми сами смо у грозној ситуацији – закључује он.

Посебан проблем запослени имају са одећом, односно униформама за рад коју морају сами да купују и то на „бувљаку“.

– Само су нам напоменули да се трудимо да одећа буде у белој и црвеној боји – закључује наш извор из Службе хитне помоћи.

Чолаковић: Шире панику

Горан Чолаковић, директор Хитне помоћи, негирао је за „Ало!“ наводе нашег извора и додао да такве тврдње радника могу само да изазову панику код грађана.

– Наравно да је нетачно да на терен излазе људи без искуства. Нека грађани буду сигурни да је свако ко је из Хитне помоћи изашао на терен прошао обавезну обуку у нашем центру и има дозволу за рад на терену. У сарадњи са Министартвом здравља набављена су 22 нова возила која су комплетно опремљена за пружање медицинске помоћи, а која подразумева и коришћење дефибрилатора – кеже он и додаје да се ситуација у вези са 33 возача решава са МУП-ом и градским Секретаријатом за саобраћај и да нико од њих неће платити казне из свог џепа.

Извор: Ало

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!