Србија

Ужице: Вода отровна а криваца по обичају нема

Ужице – Ванредно је, бавећи се невољама с водом, заседала Скупштина града Ужица. Уз одборнике, у складу с важношћу теме, у раду седнице учествовали су министарка здравља Славица Ђукић Дејановић, представници министарстава правде и енергетике, републичких водопривредних институција и народни посланици.

С разних страна је током заседања дотакнут ужички проблем у водоснабдевању, али се, упркос мноштву говорника, ништа ново није чуло. Већу пажњу привукла је само полемика о одговорности због загађености водоакумулације Врутци.

– Желим да изразим велико задовољство радом ужичких здравствених установа (Дома здравља, Опште болнице, Завода за јавно здравље) које су у овој ситуацији радиле у складу са правилима струке. Ужичани имају разлога да и те како верују својим здравственим службама – нагласила је Славица Ђукић Дејановић, додавши у изјави за јавност да захваљујући правовременом реаговању тих служби „Ужичани ниједног момента нису пили воду за пиће опасну по здравље“.

И мада је државни секретар Министарства правде Неђо Јовановић на почетку подсетио да тужилаштво води предистражни поступак због загађења водоакумулације Врутци те стога апеловао да се битне чињенице „не експлоатишу и не износе у јавност, већ доставе тужилаштву“, није се овом приликом ћутало о тој одговорности.

Полемика се развила пошто је Филип Радовић, директор републичке Агенције за заштиту животне средине, говорио о мониторингу водозахвата у Србији, истакавши да агенција уради 250.000 параметара и 10.000 узорака годишње, после чега извештаје о томе доставља влади.

На то је Слободан Пајовић, шеф одборничке групе ДС-а, Радовића питао зашто они нису обављали мониторинг језера Врутци у 2013. години кад је та агенција 2012. пронашла тешке метале у овој водоакумулацији.

– На 38 места у Србији су тада пронађени тешки метали, али се нису могла радити испитивања сваке године. Онај чија је дужност да грађане снабдева водом за пиће, локални водовод, по члану 74. Закона о водама обавезан је да постави уређаје и стално контролише квалитет и квантитет воде на водозахватима, те предузима мере за обезбеђење здравствене исправности воде за пиће. Важније је каква је вода у водосистему после пречишћавања, док ми радимо површински мониторинг – одговорио је Радовић, на шта је Пајовић био упоран па одговорност за ужички проблем опет приписао републичким органима.

Замерке Радовића на рачун локалног водовода прокоментарисао је Драган Симић, директор ужичког ЈКП „Водовод“.

– Ми смо свој посао радили како треба. Поменути члан 74. се односи на мерење протока воде на водозахвату и ми имамо мераче на Врутцима, па смо за воду захваћену на тој акумулацији у прошлој години платили 2,4 милиона динара „Србијаводама“. Квалитет воде испитујемо осам пута дневно, док то шест пута месечно ради ужички Завод за јавно здравље. Али више треба говорити о члану 78. тог закона, према коме је за испитивање воде надлежна републичка организација. Већ годину дана сам на челу „Водовода“, а за то време ниједном агенција тај мониторинг није обавила – казао је Симић.

На седници је било речи и о петицији групе грађана „Борба за живот Ужица“ којом се тражи хитан почетак санације језера Врутци. О томе се изјаснио и Горан Пузовић, директор ЈП „Србијаводе“, најавивши да ће се предузети све за повратак ове водоакумулације у живот, те стручњаци ускоро утврдити како ће се Врутци санирати, као и која ће се технологија примењивати у ужичком постројењу за прераду воде.

Бранко Пејовић

Михајловићева: За загађење у Ужицу одговорна Дирекција за воде

Министарка енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић изјавила је јуче да је Антикорупцијски тим утврдио да су за загађење пијаће воде у Ужицу одговорни претходно министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Републичка дирекција за воде.

Дирекција за воде од 1. априла 2012. није реаговала на то што мини хидроелектрана на језеру Врутци није имала водну дозволу и што је користила много више воде.

Она је најавила да ће Министарство енергетике предати тужилаштву извештај Атикорупцијског тима у којем се констатују неправилности. „Потребно је искоренити криминал и корупцију и не може се дозволити да се општина прави луда од 1. априла до децембра“, рекла је Михајловићева.

У извештају Антикорупцијског тима, који је прослеђен и медијима, констатовано је да је мала хидроелектрана Врутци изграђена у складу са „делимично важећим и непотпуним дозволама“, са којима је почела да ради 2010. године.

Наводи се и да су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Републичке дирекције за воде донели решење о издавању водопривредне дозволе инвеститору „ДВ технолоџис“ за захватање и коришћење воде из реке Ђетиње, на основу којег је издата употребна дозвола. Антикорупцијски тим констатује да је решење донето без мишљења ЈВП „Србијаводе”.

„Откако је истекло последње решење 1. априла 2012, не доноси се решење о забрани коришћења водног потенцијала, већ се неосновано продужавају рокови за прибављање позитивног мишљења ’Србијавода’, чиме се наноси штета за вредност испуштене количине воде и причињава корист малој хидроелектрани Врутци, за вредност произведене количине енергије“, пише у извештају.

Пише и да је толерисан рад хидроелектране без мерача протока воде и њеног евидентирања, као и да је у 2013. години утрошено више од 15 милиона кубних метара воде него што је дозвољено.

Бета, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!