Друштво

Влада забрањује штрајк радницима?!

Београд — У новој години пред парламентом би требало да се нађе нови закон о штрајку који је припремило министарство рада и социјалне политике.

Нови предлог закона штити штрајкаче само док се обустава рада одвија у пословним просторијама, а излазак на улице мора се пријавити МУП-у.

У синдикатима су незадовољни таквом одлуком, док у ресорном министарству тврде да је нови закон на страни радника.

Немањина 11 – место одакле се глас штрајкача ипак најдаље чуо – могао би утишати нови закон о штрајку. Предвиђено је да тај закон штити штрајкаче на радним местима, а ван њих – закон о јавним окупљањима. Ипак на улицу је могуће изаћи, али само ако се скуп пријави полицији. 

“Закон о штрајку се сужава на место одржавања штрајка – то је радно место запослених, просторије послодавца или пословни круг послодавца. Све што је ван тога не подлеже закону о штрајку, него одредбама закона о окупљању грађана. Дакле запосленима није забрањено да своје незадовољство изразе или на улици или на неком другом месту, али то онда превазилази оно место као место предвиђено законом о одржавању штрајка”, истиче Зоран Мартиновић, државни секретар у Министарству за рад и социјална питања. 

Док у Министарству тврде да се на тај начин ефективније штите права радника у штрајку, као и да ће бити јасно утврђен минимум процеса рада, синдикалци сматрају да такозвани Лилићев закон из 1996. године није ни требало мењати. 

“Ако је штрајк као што је свуда у свету, обустава рада на радном месту, то је већ регулисано законом, ако хоћете да регулишете протесете на улици па онда их регулишите законом о протестима, а не да те две ствари ставите у исту врећу и онда немате ништа друго сем неког новог каламбура. Закон о протестима, нек решава протесте, закон о штрајку штрајкове”, каже Бранислав Чанак, председник Уједињеног гранског синдиката “Независност”. 

Социолог Владимир Вулетић каже да се новим законом ипак штите радници у штрајку, иако је строго дефинисано докле тај закон сеже. 

“Дакле ради се само о томе да запослени нису добили ону могућност коју би иначе желели а то је да њихови протести односно штрајкови буду видљивији за јавност, да на тај начин стекну могућност неке шире јавне подршке. Истина и овај нови закон шподразумева да је могиуће организовати штрајкове солидарности, али наравно ако сте невидљиви за јавност, онда је напросто ваша моћ у знатној мери смањена”, каже он. 

Нешто ће новим законом ипак бити повећано, а то је улога Агенције за мирно решавање спорова, која по пријављеном штрајку има рок од 10 дана да помири стране у конфликту. 

Поред тога биће јасно дефинисан минимум процеса рада, који је раније одређивао послодавац или га уопште није било, као и то да припадници Војске, Безбедносно-информативне агенције, запослени у Хитној помоћи и Контроли летења неће смети да штрајкују.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!