Економија

Вучић обећао ММФ-у: струја поскупљује у мају

У четири велика јавна предузећа следеће године биће смањен број запослених. То се види из Меморандума о разумевању са Међунардоним монетарним фондом (ММФ). Реч је о “Железницама”, “Електропривреди Србије”, “Путевима Србије” и “Србијагасу”.

Струја скупља, а без посла у ЕПС-у остаће 1.000 људи

Како се наводи у овом документу, план је да се током следеће године број радних места у ЕПС-у смањи за хиљаду људи. Очекује се да највише људи оде у пензију, а да нешто мањи број добије отказ.

У меморандуму се експлицитно наводи да ће струја поскупети у мају 2016. године. Оставља се могућност да додатно поскупи и 2017. Ове године електрична енергија је од 1. августа скупља за 12 одсто. Циљ је, пише у овом документу, да се цена струје усклади са тржишном.

Такође, од 1. јула 2016. године предвиђено је да се ЕПС трансформише у акционарско друштво. За ово предузеће, али и за “Србијагас”, у плану је побољшавање наплате.

Констатује се и то да је главни генератор дугова у прошлости био такозвани петрохемијски комплекс (Азотара, Метанолско-сирћетни комбинат и Петрохемија). Наводи се и да ове компаније сада не добијају државну помоћ.

У меморандуму такође може да се види и да “Петрохемија” има дуг према НИС-у од 100 милиона евра. Иначе, ових дана порески обвезиници преузеће скоро 200 милиона евра дуга Србијагаса према овој компанији. То значи да догодине грађане Србије може да очекује преузимање нових обавеза јавних предузећа из прошлости.

План реконструкције Србијагаса биће завршен до краја првог томесечја 2016. године. Такође, “Србијагас” и Министарство енергетике поставили су критеријуме за ангажовање независне ревизорске куће која би требало да направи кредибилни финансијски план за ово предузеће, у коме ће бити дефинисане конкретне мере за реструктурирање фирме.

Када је о “Железници” реч, у меморандуму се извештава да је предузеће подељено на неколико делова: “Србијавоз”, карго, инфраструктуру и холдинг компанију. План је да до јануара 2018. године предузеће за превоз робе не добија субвенције из буџета. Број запослених током 2016. године биће смањен за 2.800.

План финансијског реструктурирања “Путева Србије” биће донет следеће године, у сарадњи са Светском банком.

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Напишите, шта се дешава са ЕПС Снабдевање. За две године направили су толики губитак да нема ко да их покрије. Сада их поново враћају ЕПС-у. Унајмљују се разне консултантске куће, кад забрљају онда се то не може наћи ни у једним медијима. Садашње реструктуирање има задатак да струку доведе на најниже гране. Последњих дана је готово немогуће радити. Пребацили су људе на нова радна места и фирме али нису донели процедуре, поступке како компанија треба да функционише. Нормално копира се Београдска дистрибуција која је готово једина од дистрибуција имала губитке (бивша Електровојводина је била много боље организована). Мислим да је ово сада један огроман експеримент али који може бити фаталан. Отпуштаће људе из ЕПС-а али ће се правити послови које ће ЕПС морати да плаћа разним подизвођачима. Просек радног стажа монтерског кадра је око 30 година. Прича о 1000 електроинжењера које ће примити у ЕПС ме баш интересује ко у то може да поверује. Толико их не остане у држави за 10 година. Ово могу да верују само још они који верују у деда мраза.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!