Економија

Вујовић: Србија постигла договор о првој ревизији аранжмана са ММФ-ом, одлука о повећању цене струје биће донета у јуну

Србија је постигла договор о првој ревизији аранжмана са Међународним монетарним фондом. Министар финансија Душан Вујовић истиче да ће одлука о повећању цене струје бити донета у јуну, када ће се одлучивати и о плану реорганизације ЕПС-а. Желимо да одложимо повећање цене струје, али не желимо да угрозимо функционисање ЕПС-а, истиче министар.

Душан Вујовић је после разговора са ММФ-ом на конференцији за медије у Влади Србије рекао да је Србија најтежи део програма испунила у великом делу и да су остварени фискални резултати какви се само могу пожелети.

Према његовим речима, у договору са ММФ-ом, одлука о повећању цене струје биће донета у јуну.

“Економски речено, требало би повећати цену струје одмах, али желимо да нађемо пут да омогућимо и заштиту становништва и функционисање ЕПС-а”, наглашава Вујовић.

Министар наводи да влада жели да одложи повећање цене струје зато што сваки дан одлагања значи много становништву, а не зато што је неодлучна.

Вујовић подсећа да је договор о аранжману са ММФ-ом постигнут 20. новембра прошле године.

“Да сам тада рекао да ћемо сада имати дефицит, који је испод два одсто, рекли бисте да патим од хроничног оптимизма. А ми то имамо. А и очекује се наставак опадања у априлу. Фискална консолидација је тешка ствар, али смо је спровели”, указује Вујовић.

Министар финансија истиче да се све остварује боље од свих очекивања, и да се зато отвара простор за релаксацију монтетарне политике.

“Сем дефицита, промењене су пројекције дефицита са минус 0,5 на нула. Претежно због екстерних фактора, а то не укључује ефкете покретања Железаре у Смедереу”, указује Вујовић.

Шефица мисије ММФ-а у Србији Зузана Мургасова истиче да је, као што је министар Вујовић раније објаснио, реструктурирање предузећа и њихова финансијска одрживост су кључни део реформи, што се односи и на ЕПС.

“План финсансијског реструктурирања ће имати неколико важних елемената: повећање ефикасности, реструктурирање руководства, постизање уштеда и повећање прихода ЕПС-а”, каже Мургасова.

Према њеним речима, на овим елементима се сада ради и биће објављени у јуну.

Мисија ММФ-а је 4. маја почела званичне разговоре с делегацијом Србије поводом прве ревизију аранжмана у вредности од 1,2 милијарде евра.

Аранжман из предострожности је одобрен 23. фебруара, а обухвата структурне реформе и мере штедње за смањење буџетског дефицита.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Na koliko obicnih radnika u EPS-u ide jedna partijska lopurda(direktor)? 7 ili 8 bese?
    Koliko vrede oni Obradovicevi satovi i koliko meseci ne bi trebalo da trosi ni din da bi ih kupio?
    Koga sve sponzorise EPS?
    Kupili blato, namestanje tendera, korupcija (Zoran Rajović i Srđan Kružević)…..
    Velike firme ne placaju dugovanja.
    I sad jedino resenje problema je da podignu cenu struje. Dno dna

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!