Србија

Застава ИНПРО и даље ради – без воде и струје

Београд – Застава ИНПРО и даље је без воде, делимично и без струје, који су тој фабрици искључени још почетком године. Истовремено, запослени, од којих су половина инвалиди рада и особе са инвалидитетом, који нису примили плате за последња три прошлогодишња месеца, покушавају да у леденим халама како тако одрже континуитет производње аутомобилских, камионских и приколица друге намене, као и металне галантерије.

У томе, према речима директора ИНПРО-а Миленка Бетулића, некако и успевају, те наредних дана купцима треба да испоруче уговорене количине металне галантерије и одређени број прикључних возила. Бетулић тврди да ИНПРО, са једном скопском фирмом, управо преговара о извозу контингента камионских приколица у Македонију.

„Имамо незваничне информације да је француски Тригано, који је летос купио део наше опреме за производњу прикључних возила, од државе тражио монополску позицију у изради тих производа. Ми, међутим, упркос свим недаћама које нас прате, на намеравамо да одустанемо од тог програма. Напротив, планирамо да је наставимо не само за домаће тржиште, него и за извоз“, каже Бетулић.

Истиче, притом, да је, уз незавидну финансијску ситуацију у фабрици, велики проблем ИНПРО-а простор за организовање производње. Погон Заставе оружја „Сиви дом“ у којем је ИНПРО подстанар још од доласка Фијата у Заставу, 2008. године, дефинитивно је, по свему судећи, у договору са пословодством фабрике оружја, преузео Тригано. ИНПРО, којем су по налогу менаџмента француске компаније, и искључени вода и струја ће, сасвим извесно, морати да се сели, и то ускоро.

„Од надлежних у Министарству за рад, запошљавање и социјалну политику јуче смо затражили да нам држава обезбеди простор за наставак производње. Држава има ту обавезу према нама, јер нас је она, после доласка Фијата у Заставу, и иселила из наших погона у некадашњој фабрици аутомобила.

У замену, обезбедила нам је простор у оружарском погону „Сиви дом“, који су сад преузели Французи“, појашњава Бетулић, наглашавајући да је принуђен да се, због нехуманих и нехигијенских услова у којима тренутно раде запослени у ИНПРО-у, обрати Санитарној инспекцији и јавности.

Представник инвалида рада у Застави ИНПРО, Стеван Пушоња, за наш лист каже да су запослени у тој фабрици, који нису примили зараде за последња три месеца, у таквој беспарици и безнађу да ће до почетка наредне седмице морати да се обрате крагујевачком Центру за социјални рад и овдашњој организацији „Црвеног крста“, са молбом да им се омогући да храну за себе и своје породице обезбеђују у Народној кухињи.

„Многи од наших радника више немају ни огрев. Пре неколико дана смо једном колеги скупљали дрва у шумарку поред фабрике. Данас ће таква акција да буде организована за мене, наредне недеље за друге колеге“, истиче Пушоња, напомињући да је већина запослених у ИНПРО-у у међувремену престала да плаћа рачуне за струју, воду и остале комуналне услуге.

УППР пред повериоцима 25. априла

Уместо крајем јануара, како је раније најављивано, унапред припремљени план реорганизације (УППР) Заставе ИНПРО, пред повериоцима ће се, у крагујевачком Привредном суду, наћи 25. априла.

У пословодству ИНПРО-а кажу да верују да ће УППР, којим је поред осталог, предвиђено и смањење броја запослених за око 30 радника, добити подршку поверилаца.

„С извесношћу очекујемо да ће УППР, крајем априла да буде усвојен и да ћемо наставити да радимо и радом фабрику спасимо од стечаја“, каже директор Миленко Бетулић.

Будући социјални случајеви

У пословодству Заставе ИНПРО кажу да ће почетком наредног месеца држава свим запосленима у тој фабрици да понуди социјални програм, којим ће оним радницима који желе да оду из фирме бити исплаћене отпремнине од по 200 евра по години радног стажа, како је и предвиђено актуелним Законом о раду.

Стеван Пушоња каже да је за већину инвалида рада такав социјални програм неприхватљив. Он сматра да је готово извесно да ће инвалиди који прихвате најављени социјални програм, већ у догледно време, чим потроше оних шест до седам хиљада евра, на колико у просеку могу да рачунају, постати социјални случајеви.

„Нема тог послодавца у Шумадији и Србији који ће да запосли инвалида, старог између 50 и 60 година, и неретко оболелог од тежих болести“, истиче Пушоња.

Зоран Радовановић, Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!