Хроника

Зашто Вучић скрива тајне уговоре са компанијама Фиат и Етихад?

БЕОГРАД – Александар Вучић, премијер Србије, дошао је под лупу јавности по питању објављивања тајних пословних уговора са компанијом Фијат и Етихад, јер нити су уговори још увек доступни јавности, нити је он испунио своје обећање да ће уговор са Етихадом учинити доступним јавности до 16. марта ове године. Овом темом се бави лист Данас у чијем тексту стоји да је Вучић опет обећао да ће уговоре са Фијатом и Етихадом учинити доступним за јавност ускоро, а бивши министар привреде, Саша Радуловић, тврдио је раније јавно да су оба уговора веома штетна за Србију.

Влада Србије објавиће прво тајни уговор који је бивши министар финансија Млађан Динкић склопио са италијанском компанијом Фијат 2008. године, о заједничком улагању у крагујевачку фабрику Застава, а потом, такође још увек тајни, уговор који је Александар Вучић у функцији првог потпредседника Владе склопио са компанијом Етихад, којим је ова фирма из УАЕ, средином 2013, купила 49 одсто Јат ервејза, пише лист Данас.

“Прво ћемо објавити уговор са Фијатом, а затим са Етихадом. То ћемо учинити врло ускоро“, рекао је у краткој изјави за Данас премијер Србије Александар Вучић одговарајући на питање када ће јавности постати доступан уговор о формирању авио-компаније Ер Србија.

Данас наводи да Вучић није прецизирао објашњење за овај редослед корака, односно због чега се најпре објављује уговор за чије спровођење и стављање ознаке тајности актуелна власт нема никакву одговорност, односно онај за који се процењује да је био велики допринос поразу Српске напредне странке, односно победи коалиције око Демократске странке на изборима 2008. године.

Упркос бројним обећањима представника СНС-а да ће уговор између државе Србије и Етихада бити доступан јавности најкасније до фебруара, а потом и до половине марта – то се још није догодило. Данас подсећа да је једна од Вучићевих најава, изречена 4. фебруара, гласила: “Ми ћемо наш уговор са Етихадом показати пре краја предизборне кампање, 16. марта.“

Да ће уговор државе Србије и Етихада бити објављен ускоро речено је листу Данас и у кабинету актуелне потпредседнице Владе и министарке за грађевинарство, саобраћај и инфраструктуру Зоране Михајловић.

“Све што вам у овом тренутку можемо рећи јесте да ће уговор са Етихадом бити ускоро објављен“, кажу у кабинету Зоране Михајловић за наш лист.

Михајловићева се, такође, у претходном периоду није устручавала да најављује објављивање тајног уговора.

“У току ове недеље биће објављен уговор о оснивању авио-компаније Ер Србија између Владе Србије и Етихада. Да ли ће то бити данас или сутра, не бих правила разлику“, рекла је 25. фебруара 2014. тадашња министарка енергетике.

Данас подсећа и да је у обећањима да ће уговор бити објављен посебно предњачио актуелни градоначелник Београда и бивши председник Привременог органа Синиша Мали. Први човек Београда је тако 29. јануара изјавио да ће уговор бити доступан јавности 20. фебруара. Једно од последњих у низу обећања Синише Малог било је у интервјуу листу Данас, 10. марта, током изборне кампање.

“Наравно да ће уговор о оснивању Ер Србије постати јаван. Разговарали смо са представницима Етихада, и они су сагласни да уговор буде јаван. У наредних неколико седмица све ће бити обелодањено“, рекао је тада Мали.

Немања Ненадић, програмски директор Транспарентности Србија, каже за Данас да је право питање због чега ти подаци нису од самог почетка били јавни и по ком правном основу је била договорена потпуна тајност са страним партнером.

“Апсурдно је да, с једне стране, као држава имамо или побољшавамо строга правила о располагању јавном имовином кроз отворене тендерске процедуре и конкуренцију у јавним набавкама, приватизацији, концесијама а да се ништа од тих правила не примењује када се закључују највећи и најважнији послови те врсте, већ се уговарање врши непосредно са једном фирмом и то уз пристанак стране која заступа Србију на клаузулу о поверљивости целог аранжмана“, сматра он.

“Уговор може да буде најбољи на свету, али нити има гаранције да је тако, нити грађани о томе могу да донесу аргументовани суд. Проблем се често јавља у контексту примене међудржавних споразума – они се, као општи оквир, ратификују у Народној скупштини и имају већу снагу од домаћих закона, али конкретни уговори који се на основу тих споразума закључују не подлежу ни скупштинској контроли. Тајност уговора у Србији није новина, али је парадигма за наставак праксе која се већ показала као проблематична у случајевима тзв. ’24 приватизације’. Уместо да се Влада учи на грешкама својих претходника, као да се поново чека да неко из Брисела сигнализира да је таква пракса недопустива, па да се почне са решавањем“, закључује Ненадић.

Савет за борбу против корупције је у новембру 2011. од Министарства економије добио потпуно затамњени уговор Владе Србије са Фијатом, са образложењем да су пословна тајна.

Тадашња председница Савета Верица Бараћ је такав поступак оценила врхунцем бахатости и цинизма, објашњавајући да им је достављено више од 20 килограма папира где су затамњени сви подаци.

“Недопустиво је да пословна тајна буде оно што плаћају сви грађани Србије, јер је уговором са италијанском фабриком аутомобила држава Србија преузела обавезе које се исплаћују из буџета“, рекла је тада Верица Бараћ.

Извор: Данас / Б92 / Правда

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!