Економија

Због нерада Министарства Србија још нема лабораторију

Ни две године од најаве Министарства пољопривреде национална лабораторија за контролу млека још није отворена

* Већ годину и по дана стоји инсталирана и закључана опрема за контролисање састава млека, јер држава не запошљава четири стручњака потребна да би лабораторија прорадила

* Тек пре недељу дана расписан конкурс за ова радна места

* Лабораторија за испитивање меса још ни на видику

Крајем те 2015. опремање лабораторије је завршено, а како су у априлу наредне године Данасу рекли у Министарству пољопривреде, обављени су радови на уређењу објекта, набављена је и инсталирана опрема, информациони систем за управљање испитивањима, као и специјализована возила за прикупљање узорака са терена.

“У техничком и материјалном смислу, лабораторија је спремна за рад”, рекли су нам тада у ресорном Министарству. У том тренутку једино што није било спремно су кадрови. “Интензивно се ради и на кадровском оспособљавању лабораторије”, напоменули су нам у Министарству.

Колико је рад на томе био интензиван најбоље показује то што октобра 2017. лабораторија и даље не ради, а Министарство је тек прошле среде расписало јавни позив за запошљавање четворо људи на радна места у овој лабораторији. Рок за пријаве од осам радних дана од дана објављивања позива још није истекао, а у Министарству су нам јуче рекли да је лабораторија за испитивање млека у потпуности технички опремљена и да ће почети са радом по окончању конкурсних процедура које се односе на запошљавање лабораторијског особља.

На питање у којој фази је отварање лабораторије за безбедност хране у Министарству кажу да је “планирано да до краја године буде комплетно опремљена, што ће омогућити њено скоро отварање”.

Национална лабораторија која би контролисала квалитет сировог млека је део Дирекције за националне референтне лабораторије у Батајници, а за сада у оквиру ње ради фитосанитарна лабораторија коју је пре две године отворила бивша министарка пољопривреде, као и банка биљних гена.

У Националној лабораторији за контролу квалитета сировог млека, када буде почела да ради, испитиваће се хемијски састав млека, афлатоксина у млеку и храни, као и присуство бактерија и вируса у храни.

Председник Удружења произвођача млека Србије Љубиша Јовановић за Данас каже да је непостојање референтне лабораторије суштински системски проблем и зато се нада да ће, када буде отворена, заживети у пуном капацитету јер индустрија млека то заслужује.

– Дуго се прича о отварању националне лабораторије, последњих 15 година и не знам због чега се то још није десило, када се зна колико је новца ЕУ уложила, опрема постоји већ неколико година – истиче Јовановић.

Он каже да ће од отварања лабораторије примарна производња свакако имати користи.

– Када немате једну референтну лабораторију, можете да замислите само колико ту има несугласица, па и злоупотреба и зато ће оснивањем једне меродавне лабораторије бити уведен ред јер ће се ти резултати контроле квалитета млека рачунати као коначни – напомиње Јовановић.

У лабораторије уложено 15 милиона евра
За све лабораторије које је основала Република Србија, од 2004. Европска унија је издвојила 15 милиона евра, а за опремање лабораторија у Дирекцији за националне референтне лабораторије у Батајници ЕУ је издвојила више од 7,8 милиона евра, док је из буџета Србије издвојено 3,6 милиона евра.

Пише: Љ. Буквић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Nikome od velikih igrača nije u interesu postojanje ovakve laboratorije. To je jedini razlog. Do tada, ako to ikada proradi, narodu će se nuditi sav otpad hrane koji postoji u EU. Ovde se to prepakuje u ambalažu na kojoj piše da nema aditiva, da je sve prirodno, ….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!