Србија

8.000 учи немачки – хоће да напусте Србију

“Задовољна сам како су ме прихватили, заиста су коректни. Одмах се примети да је реч о организованом систему. У Немачкој очигледно препознају знање и поштују стручност и, што је најважније, цене нечији труд и рад, и то је сасвим довољан мотив да озбиљно приступиш послу. Иако све то понекад делује исцрпљујуће, на крају се исплати. Више ме у Немачкој поштују и цене као бабицу него у Србији као дипломираног учитеља”, прича нам Андријана. Њен савет медицинским сестрама и бабицама, као и другом медицинском особљу које има исте амбиције као она, јесте да у Србији пронађу поуздане људе који ће им помоћи да дођу у Немачку, те да буду обазриве.

Завршила је Учитељски факултет са просечном оценом – девет, али није могла да нађе стални посао у просвети.

Радила је, додуше, две године, али на одређено време. А онда је дефинитивно остала без посла. Није пристајала на разне уцене, укључујући и оне политичке природе да приступи некој странци. Већ је почело да је издаје стрпљење.

А онда се сетила да је завршила средњу медицинску школу. И да би могла да оде у Немачку. И отишла је. И запослила се. Данас је, како каже, у Немачкој више поштују и цене као бабицу него у Србији као дипломираног учитеља, пише Недељник.

Вела Комленић из Сремске Митровице и Данијела Филиповић из Лесковца случајно су се среле тог јутра у болници “Бüргерхоспитал” у Франкфурту. И фрау Вела и госпођа Данијела биле су узбуђене. Једна је одлазила у пензију, а друга је дошла у Немачку да тражи посао. Оне су бабице.

Из Србије годишње оде око 800 медицинских сестара у Немачку. Можда је још фрапантнији податак да тренутно око 8.000 медицинских сестара и техничара учи немачки језик јер жели да напусти Србију. Кад смо већ код бројева, Немачкој ће до краја ове деценије у сектору медицинске неге недостајати чак 220.000 радника. Огромна, дакле, шанса за српски медицински кадар. Најчешћи мотив за одласке је, наравно, егзистенцијалне природе. Ко ће онда остати у Србији да нас лечи? Али о томе неком другом приликом.

Вела Комленић дошла је у Франкфурт 1992, у предвечерје оних грађанских ратова на овим просторима. Био је то можда први озбиљнији талас одлазака медицинског особља из Србије у Немачку. Након 25 година преданог рада, Вела завршава свој радни век и одлази у пензију. У међувремену је стигла и до врха хијерархије међу својим колегиницама, али скромна Вела не жели о томе превише да прича.

“Немачка нуди стручно усавршавање на највишем нивоу, какво у Србији само може да се замисли. Заиста сам врло задовољна. Препоручујем свима да дођу и што је најважније — да немају страха. Увек ће им се неко наћи при руци, а поготово наше сестре које су већ стигле из Србије. Мени су много значиле Зорица, Аида, Дијана, Биљана, које су, такође, стигле у Немачку. Уз знање немачког језика, солидарност и међусобна подршка су најважнији”, причаће нам Вела, док даје последње савете и подршку Данијели Филиповић, која се припремала да крене у оближњи Дармштат у потрази за новим послом.

“Радим 19 година у Лесковцу. И не видим више никакву перспективу. Није спорно ни да стално радим ноћну смену, али битан је тај финансијски део. Посебно бринем што са овим примањима у Србији не могу да школујем децу”, рећи ће нам Данијела пре него што ће почети интервју са Свеном Акерманом, једним од водећих лекара у болници у Дармштату.

Њене импресије након тог разговора као да падају у други план пред неизвесношћу да ли ће добити посао. Док чекамо резултате — који ће, ипак, накнадно стићи — друштво нам прави сестра Александра Фицек, Пољакиња. Можда не оставља утисак баш пријатне добродошлице, али и то је нешто на шта морају бити спремне наше медицинске сестре које планирају да се отисну у Немачку. И то је саставни део овог изазова.

“Бüргерхоспитал” у Франкфурту највеће је породилиште у покрајини Хесен и треће у Немачкој. Годишње се ту обави 3.300 порођаја, а имају 1.300 запослених. Кристина Шварцбек, директорка медицинског особља у тој болници, рећи ће нам да има само позитивна искуства са медицинским особљем које долази из Србије.

“Немачка и Србија имају различите здравствене системе, а основна разлика је у школству. Највећа разлика је у практичном делу школовања, коме се очигледно придаје већи значај у Србији. Врло смо задовољни кадром који нам долази из Србије. Осим њихове стручности, најважније је да буду добри људи. Приметно је да се међусобно помажу, имају велико разумевање, и чини ми се да би без те њихове солидарности тешко могли овде да успеју”, констатује фрау Шварцбек.

Највећа рампа је, ипак, немачки језик. За добијање посла у Немачкој тражи се положен ниво Б2, а довољан је и Б1, као први корак, али се у том случају подразумева активно учење језика након ступања на посао. Кристина Шварцбек истиче и да они организују курсеве како би се што пре превазишла та језичка баријера са пацијентима.

Јерг Вагнер, шеф персонала у “Бüргерхоспиталу”, наводи дугу традицију доласка бабица из Србије у ту болницу, која заиста делује европски. Вагнер каже да медицинско особље које долази из Србије мора врло брзо да уђе у процес рада, што углавном није проблем.

“Задовољни смо углавном њиховом адаптацијом и интеграцијом, али и што је најважније — стручношћу”, каже нам Вагнер и констатује да људи из Србије очигледно важе за вредне раднике, што отвара врата стотинама бабица и другом медицинском особљу да што пре добије посао у Немачкој.

Лекари, медицинске сестре, бабице, неговатељи, физиотерапеути… Широка је лепеза оних из здравственог система Србије који одлазе у Немачку.

Још су свежа сећања како је Ангела Меркел у прошлој кампањи неговатеље старих у Немачкој назвала херојима. Тај ореол приписан је можда највише нашим земљацима који су своју пословну срећу пронашли у тој земљи. Здравствени радници у Србији, нажалост, ретко када добију такве похвале од наших државника. Чекање за посао или висина примања у Србији доста говори о њиховом статусу. А почетна месечна плата медицинских сестара у Немачкој је 1.700 до 1.900 евра.

Влада Србије прошле недеље одобрила је после неколико година запошљавање 2.100 медицинских радника. Да ли је, међутим, касно…

Недељник.рс, Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!