Хроника

АФЕРА ВИЊЕТА: Ко то тамо има намеру да “крадуцка”?

Београд — Невладина организација Транспаретност Србија тражи објављивање анализе на основу које Министарство саобраћаја планира увођење вињета за наплату путарина.

У саопштењу ТС се тражи анализа по којој се дошло до закључка да су вињете боље од постојећег система наплатних рампи, иако су до пре само две године стручњаци Путева Србије тврдили да “земље које путем вињета наплаћују путарину нису више у стању да одржавају путеве, па су концесионари ауто/путева Европе одлучили да од 2015. године укину вињете”.

zorana-mihajlovic (1)

“Да ли су нас тада лагали, да ли се стање у међувремену променило и да ли заиста постоји оправдање за увођење вињета?”, пита се та невладина организација.

Одговор на то питање, како се истиче, неће дати изјаве министарке (Зоране Михајловић) да ће се приходи удвостручити, већ анализа у којој би требало да се нађу одговори на питања колики су трошкови увођења и одржавања новог система, колики је очекивани приходи, на основу којих параметара је одређен, да ли се новим системом спречавају злоупотребе, какав је ефекат по грађане, кориснике путева.

“Ово првенствено због тога што је претходних година уложен значајан новац у унапређење постојећег система наплате и увођење електронских ,тагова’ (о чему смо могли да читамо и у извештају Државне ревизорске институције о ревизији финансијских извештаја Путева Србије)”, наводи се у саопштењу ТС.

Истиче се да би таква анализа отклонила евентуалне сумње да ће вињете донети веће приходе фирмама које добију посао њиховог увођења него држави.

 

Бета

фото: Графички студио Блица

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Nisu ovi prvi koji su setili vinjeta ali je svaka analiza do sada pokazivala da se vinjete ne isplate nikom sem grupi korisnika koji svakodnevno koriste autoput.

    Ali su zato prvi koji su se setili da uvedu vinjetu za Magistralne puteve,zaboravljajuci pritom da se uz registraciju vec placa koriscenje magistralnih puteva,kao i izdvajanjem dinara iz cene goriva.

    Putarina se placa da bi se bezbedno ,brzo i udobno stiglo od mesta A od mesta B,svima nam je jasno na sta lice nasi magistralni putevi na kojima sve vrvi od motokultivatora,traktora,pesaka radara i rupa a o ogranicenjima na 50 km/h necu ni da govorim.

    Sto se tice autoputeva i guzvi svakome ko ima i malo pameti jasno je da je vinjeta neisplativa za drzavni budzet jer evo na primer putarina Krusevac Beograd kosta za putnicko vozilo oko 10 eura u oba pravca ,sto znaci svaka firma ili pojedinac koji dnevno koristi ovu relaciju najavljenu cenu vinjete ce platiti za samo SEST dana!!!

    To znaci da ce sledecih 360 dana u godini da se vozi za dzabe!!!

    Ovo je primer za putnicko vozilo a za teretna i autobuse razlika je jos drasticnija jer na prmer sleper na relaciji Horgos Doljevac i nazad ostavi preko 300 eura a najavljena cena godisnje vinjete za kamione je 600 eura…

    I sad dolazimo do guzvi na rampama koje su iskljucivo posledica dugogodisnjeg loseg rukovodjenja Putevima Srbije jer bukvalno dovoljno je ukupno tridesetak naplatnih mesta napraviti na kriticnim mestima i guzve se tada nikada nebi stvorile kao i dugogodisnje nepromovisanje Elektronske naplate koja kada je uvedena bila jedna od najnaprednijih u Evropi ali je besmislenim tehnickom zahtevima kao sto su uskladjivanje sa kategorijom,tablicama,vremenima i slicno dovedena do apsurda.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!