Србија

Агенција приватна, паре буџетске: Режимски бункери пара, или, агенције за смештај Вођиних финансијских “штекова”

Власт стално измишља нове агенције како би прикрила противзаконита деловања својих чланова који неуморно краду из републичког буџета. Стотине милиона евра су тако последњих година”испод жита” исплаћене преко наводног акционарског друштва регистрованог у Ужицу (АОФИ а.д.), а које је у ствари државна агенција са седиштем у Београду. Ухваћени у крађи, властодршци сада желе да своја криминална дела наставе преко новоосноване Развојне агенције Србије која је у „в.д. стању”, очекујући долазак доскорашњег министра привреде Жељка Сертића

Стратегија ове власти јесте да систем направи толико компликованим, да нико не може да га разуме и надгледа. Због тога се стално врше непотребне измене: једне агенције се затварају, а отварају се друге са истоветним наменама.

Из тог разлога је угашена Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), а њене послове је од 11. јануара 2016. преузела новоизмишљена Развојна агенција Србије (РАС). Део онога што је радила СИЕПА, међутим, преузела је и Агенција за осигурање и финансирање извоза (АОФИ), која је целу једну деценију то исто радила, али у сенци, далеко од очију јавности.

Агенција за осигурање и финансирање извоза, упркос свом називу, званично није државна агенција, већ акционарско друштво које има само једног акционара – Републику Србију. Званични назив ове „агенције” је „Агенција за осигурање и финансирање извоза Републике Србије а.д. Ужице” и код Агенције за привредне регистре пријављена је под матичним бројем 20069244. Будући да се ради о затвореном акционарском друштву, оно АОФИ није листиран на Београдској берзи.

Разлог због кога је ово, у суштини јавно предузеће, пријављено као акционарско друштво јесте да се избегне контрола како домаће јавности, тако исто и међународних институција које ознака а.д. (акционарско друштво) заварава да помисле како се ради о приватном привредном друштву. Није јасно ни због чега АОФИ од почетка рада има седиште у Ужицу, када су сви запослени у Београду.

По информација са званичног сајта АОФИ-ја, генерални директор Дејан Вукотић може да се добије преко телефона број 011-6558 270. Позивни број 011 означава Београд, а не Ужице, а исти позивни број имају и сви остали функционери ове акционарске „агенције” излистирани на њеној званичној wеб-презентацији.

Као адреса званичног седишта АОФИ-ја наводи се Улица Љубе Стојановића 5 у Ужицу, док се у Београду, званично, налази само филијала и то у Улици Савска 25. На ужичкој адреси „агенција” има свега 60 квадратних метара пословног простора узетог у закуп од „ДОО Информативног маркетиншког друштва Вести” из Ужица, уз плаћање годишње закупнине у висини од 869.000 динара.

У Београду је, са друге стране, до јуна месеца 2016. АОФИ користио просторије од 612.28 м2 у Булевару Зорана Ђинђића 121 на Новом Београду (годишња закупнина у висини од 10,888 милиона динара), а од тада се налази у просторијама банкротиране Српске банке у Савској улици, општина Савски венац (1.071 м2, шестомесечна кирија износи 5,666 милиона динара).

Због велике разлике у квадратури између наводног седишта у Ужицу и наводне филијале у Београду, јасно је да је стварно седиште АОФИ-ја у српској престоници.

И фантомско седиште у Ужицу, исто као и ознака „а.д.” служе само да би се заварали трагови и “агенција” представила као приватно привредно друштво иако, у стварности, она користи буџетска средства.

Дана 19. децембра 2014. године Влада Републике Србије је донела закључак 05 Број: 420-15770/2014 по коме је сагласна да АОФИ изврши отпис потраживања према „Привредном друштву за производњу и прераду челика Железара Смедерево доо” из Смедерева по основу извршеног плаћања по гаранцији Г- 35/14 од 26. јуна 2014. године у корист „Сбербанке Србија ад” у износу од 20.000.000 америчких долара. Дана 25. децембра 2014. године скупштина АОФИ-ја је донела одлуку Број: 174/2014 у којој се даје сагласност на отпис потраживања Агенције по том основу.

АОФИ је добио и закључак Владе РС 05 Број: 420- 15013/2014 од 27. новембра 2014. године којим је Влада сагласна да Агенција изврши отпис потраживања према „Привредном друштву за производњу и прераду челика Железара Смедерево доо” по основу извршеног плаћања по гаранцији Г- 25/13 од 2. августа 2013. у корист „Уникредит банке Србија” а.д. у износу од 2.298.476.000 динара, што представља главни дуг, као и износа од 14.372.000 динара. што представља затезну камату, укупно 2.312.848 .000 динара. И овај закључак је усвојила скупштина поменуте агенције.

Исто тако су закључцима Владе отписана потраживања према „Железари Смедерево” по основу издатих гаранција за кредите од укупно 20 милиона евра узетих од „Поштанске штедионице” (гаранције Г-23/2013 и Г-27/2013).

Да би се обезбедила ова средства Влада је отписала дуг АОФИ-ја према републичком буџету. Агенција је тако примила закључак Владе Републике Србије 05 Број: 420-15770/2014 од 19. децембра 2014. године, по којем је сагласна да се изврши отпис потраживања Републике Србије према Агенцији у износу од 16.057.000 евра (1.933.359.000 динара), насталог по основу Уговора о позајмици 05 Број: 424- 14899/2014-2 закљученог између Републике Србије и Агенције дана 27. новембра 2014. године, на основу закључка Владе 05 Број: 424-14899/2014 од истог дана, одобреног по основу плаћања Агенције по гаранцији на основу закључка Владе 05 Број: 420-3169/2014-1 од 22. априла 2014. године, којим је дата сагласност Владе за издавање те гаранције у износу од 20.000.000 УСД у корист „Сбербанке Србија ад”, а по налогу „Железаре Смедерево”.

Иако је за уговор о гаранцији Г-25/13 према „Уницредит банци” обезбеђена гаранција за плаћање од стране дужника, односно „Железаре Смедерево”, она није активирана и дуг јој је опроштен, тако што је Влада донела закључак РС 05 Број 420-15013/2014 од 27. новембра 2014, којим је „сагласна да се изврши отпис потраживања Републике Србије према Агенцији у износу од 2.298.524.000 динара насталог на основу уплате средстава из буџета Републике Србије за потребе плаћања по гаранцији број Г-25/13″.

Из овога је јасно како је Влада РС покушавала да прикрије трагове својих субвенција исплаћених „Железари Смедерево” и то тако што је један број њих уплаћивала преко АОФИ а.д. који је глумио приватно предузеће. Због тога не треба да нас чуди истрага коју је покренула Европска комисија покушавајући да утврди да ли је српска челичана своје производе продавала по дампинг ценама, посебно, јер су ове уплате настављене и у 2015. години, али у далеко мањем обиму.

Највероватнији извор информација достављених Европској комисији је „Уницредит банка”, основана капиталом који је украо клан Бориса Тадића. Пошто је откривено да Влада покушава тајно да субвенционише „Железару” преко АОФИ-ја, значај ове „агенције” је нагло пао, па су тако и уплате у 2015. биле драстично смањене.

У 2014. години АОФИ је остварио укупне приходе од 5.747.470.000 динара, док је наредне године приходовао само 1.918.676.000 динара. Ова „агенција” је 2005. стартовала са основним капиталом од 25 милиона евра, што је половина прихода остварених 2014. године. Сва остала средства су биле уплате из буџета Републике Србије, а занимљиво је да АОФИ има и велики број обвезница Републике Србије у свом власништву (тренутно 5.557 обвезница номиналне појединачне вредности од 1.000 евра), па је из овога евидентно да Србија сама од себе купује обвезнице и тако лажно приказује наводно интересовање инвеститора, које у стварности не постоји.

За пословну 2015. годину познати су само малобројни отписи потраживања по основу активираних гаранција за добијање кредита, а интересантно је да се они од тада наводе збирно, а не појединачно као у 2014. години, тако да је тешко разјаснити шта дугује „Железара”, а шта неко други (на пример „Мостоградња” а.д. из Београда).

Власт је дуго времена тврдила како је Србији потребна развојна банка, али се на крају ипак определила за агенцију која извештаје о свом раду подноси једном годишње, док су банке под сталним надзором Народне банке Србије, па тако постоји и већа опасност да неке информације нежељено процуре у јавност.

Када је у јануару 2016. Развојна агенција Србије (РАС) почела са радом, на рачуну је већ имала осам милијарди динара, колико је износио оснивачки капитал који јој је уплаћен из републичког буџета. Ово свакако није целокупна сума са којом ће ова институција оперисати, јер ће држава наставити да јој уплаћује новац, као што се види из примера АОФИ-ја.

Развојна агенција Србије основана је Законом о улагањима који је ступио на снагу у новембру прошле године, чиме су угашене СИЕПА и Национална агенција за регионални развој (НАРР). Иако су властодржци тврдили да није могуће да се СИЕПА стопи са НАРР-ом, очигледно је тако нешто постало могуће, али само под условом да се задовоље апетити чланова Српске напредне странке.

Да су се једноставно две агенције стопиле, односно да се једна припојила другој, били би преузети и сви запослени. На овај начин су, после гашења СИЕПА-е и НАРР-а, сви запослени добили отказе уз довољно високе отпремнине, које су гаранција да ће бар неко време држати језик за зубима, а у РАС су примљени нови кадрови који су на првом месту лојални СНС-у, па тек онда, по могућности, и квалификовани.

Председница Управног одбора РАС-а Тамара Јурић, обавестила је средином јануара јавност да сви бивши запослени СИЕПА-е и НАРР-а могу да конкуришу за радно место у новој агенцији „кад истекне рок од добијања отпремнине до законске могућности да се конкурише за неки од послова у државној управи”. Из овога се види да њима није ни понуђена могућност преласка у РАС уз одрицање од отпремнине. Јасно је да је нова власт заинтересована да у новој агенцији, која ће управљати десетинама и стотинама милиона евра буџетских пара, буду запослени искључиво они који су безрезервно одани Александру Вучићу и то до те мере да се неће либити ни да крше закон, а ни да се придржавају заклетве ћутања, омерте.

Како би се осигурало да ће новац одлазити само лојалним члановима партије и осталима који су спремни да га поделе са незаситим члановима Вучићевог клана, коначно одобрење за исплату „субвенција” даваће посебно тело које ће чинити директор РАС-а, министар привреде и директор Привредне коморе Србије. Сву тројицу поставља лично Александар Вучић.

Паралелно са оснивањем РАС-а измењен је и закон и тако омогућено да „субвенције” за отварање нових и проширење старих производних капацитета могу да добијају и домаћи привредници, а не, као до сада, искључиво странци. Како изгледа то наводно субвенционисање види се из приказа пословања АОФИ-ја.

Агенција тешка осам милијарди евра “у в.д. стању”

Агенција за осигурање и финансирање извоза (АОФИ) има следеће најзначајније запослене: Дејан Вукотић (генерални директор, телефон 011/6558 270), Никола Тегелтија (извршни директор за финансирање, телефон 011/6558 231), Данило Ћирковић ( извршни директор за осигурање, телефон 011/6558 252), Петар Павловић (директор Сектора за кредите, телефон 011/6558 230), Весна Јоветић (директор Сектора за гаранције и кредитну анализу, телефон 011/6558 232), Иван Савић (директор Сектора за осигурање од комерцијалних ризика, телефон 011/6558 260), Марија Кулунџић Ивањи (директор Сектора за осигурање од некомерцијалних ризика, телефон 011/6558 268), Тања Курсар (директор Сектора за факторинг, телефон 011/6558 240), Драган Илић (директор Дирекције за реосигурање и актуарску анализу, телефон 011/6558 267) и Биљана Јовановић (директор Дирекције за управљање ризицима, телефон 011/6558 253).

Међу најзначајнијим клијентима које АОФИ истиче не налазе се ни „Железара Смедерево”, а ни „Мостоградња”, два предузећа која се налазе на врху списка дужника по основу активираних гаранција за кредите.

Развојна агенција Србије је тек недавно основана и налази се још увек у „в.д. стању”, иако управља капиталом од осам милијарди динара. Вршилац дужности генералног директора је др Милош Петровић из Новог Пазара, директор Сектора за директна улагања је Радош Газдић (телефон 011/3398 830), Маја Пејчић је директор Сектора за управљање пројектима (телефон 011/3398-644), а Александар Милорадовић је виши сарадник за сарадњу са медијима (телефон 011/3398 774).

РАС се тренутно налази у просторијама Привредне коморе Србије у Улици Ресавској 13-15, а запослени и добро обавештени тврде да ће за директора ускоро бити постављен Жељко Сертић, донедавни министар привреде.

Када је у јануару 2016. Развојна агенција Србије (РАС) почела са радом, на рачуну је већ имала осам милијарди динара, колико је износио оснивачки капитал који јој је уплаћен из републичког буџета. Ово свакако није целокупна сума са којом ће ова институција оперисати, јер ће држава наставити да јој уплаћује новац, као што се види из примера АОФИ-ја.

Милан Маленовић, Таблоид

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Svi zaposleni po agncijama,tužilaštvu,sudstvu,stečajni upravnici,za Srbe i Srbiju,po načinu delovanja su u rangu ozloglašene Vafen-SS divizije! каже:

    Da li neko misli, da neka od nazovi Agencija ima neku drugu ulogu, do da pere pare za trenutnu garnituru upravnika Srba i Srbije?!?! Vidite li da ih ni jedna garnitura ne gasi! A bespotrebene su! Ranije su, u okviru državnog aparta, postojala preduzeća koja su se bavila tim poslovima. Onda su došele organizovane kriminalne strukture koje su svoje najodanije članove postavili po tim navodnim Agencijama. U Agencijama rade ljudi bez imena i prezimene, ljudi anonimni za javnost. Oni su najveći tajni igrači,odnosno lopovi Srba i Srbije! Dogovor između zaposlenih po agencijama i političara je sledeći: O njima, zaposlenima u agenciji, javnost nerće znati, ali oni imaju zadatak da kradu i iznose pare iz zemlje i za jedne i za druge, pri čemu za političare koliko im ovi narde!! Ni jedna Agencija u Srbiji ne radi ništa drugo, nego pere novac od kriminala, legalizuje ga i prenosi na privatne račune off šor kompanija koje su u vlasništvu svih koji su u politici!! Na istom principu nekada i sada rade stečajni upravnici! Zatvoren krug ljudi koji je organizovano raspoređen po preduzećima da bi uništio privredu Srbije!! Novinari, ili neko drugi, treba da pokupe što više imena tih ljudi jer oni su veoma značajni šrafovi organizovanog korupcionaškog kriminala u Srbiji! Pored tužilaštva, sudstva, stečajnih upravnika i svi zaposleni po ovim agencijama su deo jedne te iste organizovane kriminalne bande koja ispod žita, daleko od očiju javnosti, neprekidno pljačkaju Srbe i Srbiju!!! Svi ti zaposleni po nabrajonaim ustanova zaslužuju da budu na najstravičnije muke osuđeni!! Da nije njih ni ovi nazovi poltičarčići ne bi mogli ništa!!
    Oni su jedna tako podmukla banda skotova za koje bi blagoslov bilo linčovanje!! Skriveni iza leđa navodnih političara ti ljudi se, u stvari, bave uništavanjem Srba i Srbije! Iz tog miljea su, npr potekli mihajlovićka, ova brnbabić, mali, jarac od ministra finasija i mnogi drugi. Oni su prave ekonomske ubice Srba i Srbije!! Nekima se ni imena ne znaju, a skoro za sve se ne zna kako fizički izgledaju!! Mnogi od njih i ne govore gde su zaposleni i kojim se poslovima bave, jer oni su prave ekonomske ubice, pravi dželati Srba i Srbije!! To su ubice nas, naše dece i naše Srbije, prema kojima, kad dođe vreme, ne treba imati nikakve milosti!! Svi znaju šta rade, i svirado uništavaju Srbe i Srbiju, jer su za to debelo plaćeni! Nisu oni u rangu običnih vojnika, nego su u rangu, po zlu čuvene Vafen-SS divizije koja je bila sastavljena od folksdojčera, nemaca iz Srbije, i koja je na prostoru Jugoslavije stekla reputaciju najozloglašenije nemačke jedinice!! Iz njihovog gnezda( tužilaštvo, sudstvo, agencije, stečajni upravnici) se regrutuju ministri i prave vlade u Srbiji!! Pa sada Srbi vidiite ko vama upravlja i ko vas, vašu decu bez trunke milosti ubija, a Srbiju uništava!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!