Хелм

Амерички институт Гејтстон: Мило Ђукановић и црногорска влада су директно умешани у финансирање исламског тероризма

Да ли држава укључена у финансирање исламског тероризма заслужује да буде позвана у највећи војни савез и добије све привилиегије које с тим иду? Многи наводе да је управо ово сличај са малом балканском државом Црном Гором, чије ће чланство у НАТО ускоро разматрати амерички Сенат, наводи се у анализи Гејтстоун института (Gatestone Institute).Амерички институт Гејтстон: Мило Ђукановић и црногорска влада су директно умешани у финансирање исламског тероризма

„Према истрази коју су 2016. године спровели балкански новинари Марко Вешовић, Владимир Оташевић и Хасан Хајдар Дијаб црногорска влада је директно умијешана у финансирање исламског тероризма. Прецизније, између 2013. и 2015. године, 2.3 милиона килограма цигарета је илегално допремљено из црногорске луке Бар до либијске обале која је под котролом терориста блиских Aл-каиди и ИСИС-у. Они тврде да пренос оволиког терета не би био могућ без изричитог одобрења високих црногорских званичника. Вешовић је у интервјуу за „Спутњик“ казао да је иза свега стоји бивши црногорски премијер Мило Ђукановић, који је на власти био задњих четврт вијека“ наводи новинар Грегор Конлобр.

Он је напоменуо да је италијанско тужилаштво 2001. године открило да је Ђукановић, у сарадњи са италијанским криминалним групама, умијешан у шверц цигарета преко Јадранског мора током деведесетих годиа. Оптужбе су одбачене због Ђукановићевог дипломатског имунитета али тек након што је он признао своју умијешаност у ову криминалну активности.

„Иста црногорска елита је (сада) умијешана у веома сложен систем организованог криминала, заснованог на шверцу цигарета у сјеверну Африку. Током деведесетих оне су шверцоване у Италију, а сада, видимо, да су пронашли ново тржиште,“ преноси новинар наводе Вешовића.

У чланку Гејтстоун института се наводи да су, док је Ђукановић био заокупљен потписивањем протокола о придружењу у НАТО у мају 2016. године, товари илегалних цигарета из Црне Горе очигледно крчили себи пут ка подручјима које контролише ИСИС.

Амерички институт Гејтстон: Мило Ђукановић и црногорска влада су директно умешани у финансирање исламског тероризма

„Убрзо након тога Ђукановића је дочекао тадашњи амерички предсједник Барак Обама у Њујорку и похвалио његову земљу за постигнути напредак. Према Волстрит журналу, и предсједник Трамп такође жели да се Црна Гора прикључи НАТО-у, каже Конлобр али напомиње:

„Како је примијетио политички коментатор Гај Милијер, Трамп је први амерички предсједник који је милитантни ислам означио као главног непријатеља. С ове тачке гледишта, прикључење Црне Горе у НАТО би могло бити проблематично.

Штавише, многи Црногорци нису опростили Западној алијанси неке од њених акција током рата на Косову, укључујући и бомбардовање Србије и Црне Горе 1999. године. То објашњава зашто се у анкети спроведеној у децембру 2016. године свега 39.5% грађана опредијелило за НАТО чланство док је 39.7 % било противно и 20 % неодлучених. И друге су анкете показале сличан резултат. Ђукановић и његова партија су можда сремни да увуку свим силама Црну Гори у НАТО, али колико колико посвећен савезник она може бити?“

Црна Гора – аутокративна, повезана са организованим криминалом, у којој се гуши слобода штампе и изражавања

„У међувремену, званичници НАТО-а и Црне Горе спремили су агрумент који би требао да оправда њено прикључење, то су: геополитички интереси САД-а и заједничке вриједности које ЦГ и САД дијеле, а то су ‘демократија, индивидуалне слободе и владавина права’, цитирао је замјерник помоћника секретара одбране Мајкл.Р Карпентер,“ наводи се у чланку Гејтстоун института.

„Други проблем састоји се у томе што је црногорска владавина права жељен али недостигнут процес,“ наглашава Конлобр. „Према истраживању Фридом хауса (Freedom House) 2016. године, извјештају Аменсти интернешнела (Amnesty International) из 2015 -2016. године или у додатку из 2015. године у Годишњем државном извјештају Стејт департмента о људским правим, Црна Гора је описана као аутокративна, повезана са организованим криминалом, у којој се гуши слобода штампе и слобода изражавања.

У октобру 2016. године, парламентарни избори су били контраверзни а цио процес је био пун мањкавости: биле су блокиране телефонске апликације за поруке, сервиси мобилне телефоније нису радили, и пријављено је више случајева куповине гласова и физичког насиља,“ наводи се у чланку Гејтстоун института.

Црна Гора није поуздан партнер Западу

„Опозиција је одбацила Ђукановићеве оптужбе да је против њега покушан државни удар. Они сумњају да је наводни државни удар заправо операција „лажне заставе“ коју је Ђукановић користио често у прошлости како би дискредитовао своје политичке ривале,“ наглашава се у чланку.

Конлобр наводи да је Ђукановић у октобру напустио функцију на коју је дошао Душко Марковић, бивши шеф обавјештајне службе и његов близак сарадник, „иза којег, вјерује се стоји Ђукановић а који планира да се врати на власт током предсједничкиих избора 2018. године“.

„Имајући све ово у виду, изгледа да је случај прикључења Црн Горе у НАТО прилично осјетљив. Као што је Даг Бандоу, бивши специјални помоћник Роналда Регана једном рекао: ‘Какве год да су врлине Подгорице, ниједна од њих не одражва оно што је најбоље на Западу’.

„Између очигледних веза са фундаменталним тероризмом, неразвијеном демократијом, и недовољно развијеном војском, Црна Гора још увијек није поуздан партнер Западу,“ стоји у закључку чланка.

ИН4С

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!