Наука и Технологија

Ангара се спрема за старт

Одбројавају се дани до старта ракете-носача Ангара са космодрома Плесецк. Прво пробно лансирање је заказано за 25. јун 2014. године.

То је нова генерација ракета-носача модуларног типа са кисеонико-керозивним мотором. Пуштање у рад ракетног система Ангара омогућиће Русији да лансира са своје територије све врсте космичких летелица и обезбедиће јој независни доступ космосу. Нова ракета има предности у односу на постојеће обрасце ракетне технологије, наглашава главни уредник журнала “Вести из космонаутике” Игор Маринин:

Предност комплекса Ангара је у томе што он користи чисто гориво – керозин и течни кисеоник. По носивости, он ће заменити Протон, који користи отровно гориво хептил. Поред тога, Ангала је модуларна. Модули су идентични и могу се користити у различитим комбинацијама, мењајући, на такав начин, носивост ракете-носача.

Модули омогућавају да се изводи експериментална обрада само на једном од њих, што у великој мери смањује трошкове њене израде. Може се израђивати цели низ носача у опсегу од 3 до неколико десетина тона терета, који се допрема у орбиту. Међутим, Протон има велики налет и поузданост, упркос низу несрећа. Али Ангара још није летела. Ова ракета је израђена крајем 20. – почетком 21. века и, наравно, технологија њене монтаже значајно се разликује од оних машина које су се раније израђивале. То је повезано са коришћеним материјалима, новим техничким и научним решењима. Овде је потпуно другачији систем контроле, направљен на бази дигиталног рачунара. Протон је грађен, углавном, 60-тих година прошлог века. А затим, већ у модификованој верзији многе материјале су превели са метала на угљена влакна и прешли на дигитални систем контроле. Тако да је Протон-М – прилично модерна и модификована ракета. Наравно, Ангара – је следећи корак у плану примене технологија.

У Плесецку је скоро завршена изградња комплекса за лансирање. Мора се имати на уму да је Плесецк – северни космодром, који се налази на другој у односу на Бајконур географској ширини. Како је навео Игор Маринин, Ангара при лансирању са космодрома Плесецк унеколико губи на носивости:

Идеја је у томе да се замени ракета на еколошки чисту, да се напусте све компоненте страних компанија и да се сва лансирања преведу на руску територију. Ово се делимично решава изградњом комплекса за Ангару на космодрому Плесецк. Она ће у потпуности заменити Протон када комплекс буде изграђен на космодрому Восточниј.

Пре свега коришћење Ангаре омогућиће извођење у орбиту војних сателита са територије Русије, а не из Казахстана. Дакле, Министарство одбране је подржало изградњу најновијег комплекса за лансирање на својем полигону, наглашава стручњак. Истовремено, након потпуне замене Протона са Ангаром, моћи ће се изводити и грађански и комерцијални летови са Восточног. На такав начин, Ангару ће користити и Министарство одбране и Роскосмос.

Олег Нехај, интернет редакција, Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!