Хелм

Арапи окупирали Сарајево

У Сарајеву данас живи више од 40.000 Арапа, а међу њима је 30 одсто оних који припадају вехабијско-селефијској идеологији какву имају терористичке организације Исламска држава и Ал Каида, пише загребачки “Вечерњи лист”, у издању за БиХ.

Лист истиче, позивајући се на незваничне информације, да је до сада депортовано више од 30 арапских држављана, којима је забрањен улаз у БиХ због повезаности са Исламском државом и другим радикалним исламистичким групама, преноси РТРС.

Већина Арапа на мобилном телефону има песме Исламске државе, наводи “Вечерњи лист”.

Највише Арапа је из Кувајта, око 14.000, те Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије, а највећи проблем је што нико не зна ко улази и излази из БиХ, те колики је број Арапа који су покуповали некретнине.

Куповина некретнина

Извесно је да све масовнија продаја земљишта фирмама и лицима из арапских земаља за БиХ може да представља озбиљан дугорочни проблем, а нејасно порекло новца којим се то чини постало је предмет занимања полицијских и обавештајних агенција у БиХ.

С обзиром на то да држављани арапских земаља немају могућност директне куповине некретнина у БиХ, ту законску препреку успели су да реше тако то што то у њихово име чине фирме или адвокатске канцеларије који располажу милионима евра.

Директор Службе за послове са странцима БиХ Слободан Ујић потврдио је да је у БиХ регистровано 108 фирми посредством којих Арапи купују земљиште у БиХ. Кувајћани воде 71 фирму, 13 Либијци, 10 Сиријци, а две држављани Катара.

– Нашли смо пуно фиктивних фирми – истакао је Ујић, појашњавајући да је 99 одсто фирми које тргују некретнинама регистровано са оснивачким капиталом од 2.000 конвертибилних марака, а у међувремену су купиле земљиште или зграде у вредности од по 600.000 или 700.000 КМ.

Према његовим речима, проблем је постао толико озбиљан да су се у провере укључили и Агенција за истраге и заштиту БиХ и Обавештајно-безбедносна агенција.

Бурке и никаб преплавиле Баршчаршију

У тексту “Вечерњег листа” пише да, “шетајући Башчаршијом имате осећај као да сте у саудијском Ријаду или у било којој заливској земљи у којој се спроводи строги шеријатски закон”, као и да готово све Арапкиње носе бурку или никаб.

Трговци и угоститељи своје радње прилагођавају Арапима тако што су ценовници и огласи често штампани на арапском језику, ресторани на излозима наглашавају послуживање халал хране, а у кафићима, осим оних чији су власници Срби и Хрвати, више се не точи алкохол.

Готово сви паркови у Сарајеву, који су пре били омиљена места заљубљених, деце и старијих лица, данас су постали арапска одмаралишта у којима арапске породице бораве читав дан одмарајући се, ручају и клањају.

Познавање арапског језика у Сарајеву данас је вредније од злата и он би ускоро могао да постане службени језик у БиХ, пише лист.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!