Азија

Баћевићу математичару, информиши се! Рекордне девизне резерве Кине

Пекинг — Девизне резерве Кине, већ највеће на свету, достигле су нови рекорд од 3,83 билиона долара на крају прошле године, саопштила је кинеска централна банка.

Цифра на крају године увећана је са 3,66 билиона долара, колико су резерве биле тешке на крају септембра, наводи Народна банка Кине.

Трговински суфицит Кине је у 2013. достигао 259,75 милијарди долара, 12,8 одсто више у односу на 2012, и највиши је од глобалне финансијске кризе. Раст огромних кинеских девизних резерви подстакнут је трговинским суфицитима из више година, током којих је Кина постала друга по величини светска привреда. 

Трговински суфицит извор је тензија између Кине и запада, на челу са Вашингтоном, који тврди да Пекинг домаћу валуту јуан држи на вештачки ниском нивоу да би своју робу учинио јефтинијом у иностранству и извозницима дао неправедну предност. 

Ипак, раст кинеских девизних резерви успорио је у последњих неколико година, када су економију погодили бројни проблеми на кључним извозним тржиштима ЕУ и САД, док је јуан почео да јача у односу на долар, преноси агенција Франс прес. 

Према прошломесечном владином извештају, привредни раст Кине је прошле године успорио на 7,6 са 7,7 одсто из 2012, што је најгори резултат у последњих 13 година. Кинески лидери су у више наврата поновили да желе да трансформишу економију на ону у којој је домаћа тражња кључни покретач раста, а не инвестиције и извоз. То је, међутим, тежак и дуготрајан процес. 

Кинеске банке су прошле године привреди пружиле укупно 8,89 билиона јуана (1,47 билиона долара) у виду нових зајмова, 687,9 милијарди јуана више у односу на 2012.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!