Политика

Бајчетински гробар и клонирање Ахтисарија

Београд – Иако је било најављено да ће Нацрт платформе о Косову и Метохији бити представљен шефовима посланичких група Скупштине Србије, то се није догодило. Ни четворочасовни састанак државног врха, који је у недељу увече у вили „Бокељка”, према сазнањима „Политике”, протекао у веома бурној атмосфери, није помогао да се испуни обећање председника републичког парламента Небојше Стефановића дато после сусрета председника Томислава Николића са косовским Србима.

Платформа би се, како је речено за наш лист, могла наћи у скупштини већ у четвртак, мада је председник владе Ивица Дачић био нешто неодређенији рекавши да ће председник Србије Томислав Николић ове недеље упознати шефове посланичких група с тиме како види решење косовског питања.

Пре посланика, председник Николић је упознао стране дипломате у Београду „о постигнутом напретку у изради државне платформе за решавање питања Косова и Метохије”, чиме је свакако хтео да „опипа пулс” међународне заједнице овим поводом. Како је саопштено из прес-службе председника, Николић се срео са амбасадорима Руске Федерације Александром Чепурином, Кине Џанг Вансјуеом и Велике Британије Мајклом Девенпортом. Приликом разговора са Чепурином, председник је истакао да ће у што скоријем периоду платформу представити представницима парламентарних странака, али и представницима Срба са Косова и Метохије.

Чепурин је, како је пренео Танјуг, још једном изразио подршку Русије Србији и истакао да је Русија спремна да у међународним организацијама помогне у заступању ставова Србије. Кинески амбасадор је истакао да Кина цени принципијелни став Србије поводом питања Тибета и Тајвана, а у вези са питањем Косова и Метохије има јасан и доследан став, у коме се залаже за поштовање територијалног интегритета и суверенитета Србије.

У разговору са британским амбасадором председник Србије је изразио тежњу да проблем КиМ буде решен у овом мандату, како би се допринело стабилизацији прилика у региону.

Тома Гробар

Девенпорт је истакао да Велика Британија сматра позитивном одлуку Србије да се имплементирају раније постигнути споразуми, као и наставак преговора са представницима привремених институција у Приштини.

Премијер Ивица Дачић је изјавио, објашњавајући домете састанка у вили „Бокељка”, да две најјаче странке у владајућој коалицији – СНС и СПС – имају потпуно јединствен поглед када је реч о питањима ЕУ интеграција, Косова и Метохије и циљевима економске политике у наредној години, преноси Танјуг.

У вези са седницом радних група у Бриселу која би требало да отклони све неспоразуме који се односе за интегрисано управљање административним прелазима на северу Косова, Дачић је навео да се платформа не може поставити тако да се после „нађете у ситуацији да не можете ни напред ни назад”.

Дачић је на конференцији за новинаре, после сусрета са премијером Чешке Петром Нечасом, поновио да су сва питања о којима се прекјуче разговарало, веома осетљива и деликатна. „Потребно је јединство и сагласност је постигнута. Две најјаче странке у владајућој коалицији – СПС и СНС – имају јединствен поглед на сва та питања, укључујући и борбу против криминала и корупције која мора да се настави”, рекао је Дачић. Како је додао, са Вучићем је разговарао о будућим корацима владе имајући у виду да је потребно да влада има снагу да реши та питања, а да је, када је реч о КиМ, анализирано постојеће стање у вези с дијалогом, али и применом споразума постигнутих са Приштином.

Да је на састанку државног врха постигнуто јединство потврдио је и министар грађевинарства и урбанизма Велимир Илић. „Јесте дуго трајало, дискусија је била бурна, али показало се пуно јединство поводом свих питања. То је веома важно”, рекао је Илић новинарима у Скупштини Србије.

На питање новинара „Политике” да кажу нешто у вези са платформом нису се одазвали учесници састанка у вили „Бокељка”; саветник председника за спољне послове Марко Ђурић, потпредседник владе Расим Љајић и директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин.

Нешто више о платформи рекао је шеф посланичке групе СПС Бранко Ружић, који није присуствовао разговорима на врху. „Ради се о комплексном тексту који треба да буде рефлексија очувања националних интереса и уважавања реалности. Наравно да треба радити брзо, али не и брзоплето. Најважније је да је државни врх постигао јединство поводом платформе и интеграција у ЕУ и борбе против корупције”, рекао је Ружић новинарима у парламенту.

Председник парламентарног одбора за КиМ Милован Дрецун, према Фонету, није желео да предвиђа рокове када ће се платформа наћи пред посланицима. Он је рекао да је важно да она има перспективу, да понуди одржива решења и створи основу да Србија може да задржи своје виталне националне и државне интересе, а да то не буде препрека за прављење компромиса са Приштином.

Посланик ДС-а Борислав Стефановић изјавио је да од платформе не треба очекивати ништа спектакуларно и оценио да актуелна власт нема „ни јасан став нити план” за решавање тог питања.

Председник посланичког клуба ДСС-а Слободан Самарџић рекао је за „Политику” да им се нико није обратио ни са назнаком, а камоли позивом да се разговара о платформи и да је све то још на нивоу обећања. „Ми мислимо да је неозбиљно да се толико дуго обећава, а у крајњој линији значај те платформе је унапред обезвређен, што се ДСС-а тиче, начином на који влада делује на Косову”, рекао је Самарџић за наш лист и закључио да је сваким даном све бесмисленије и да, што се тиче ДСС-а, не морају ни да је дају. Председник посланичког клуба опозиционог ДСС-а није хтео да спекулише о садржају платформе, али је рекао да су „сва изненађења добродошла”.

 

Б. Митриновић – Б. Чпајак  

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!