Политика

Квислинзи Ахтисаријев план замотали у “платформу”

ДРЖАВНИ врх Србије постигао је договор о стратегији за будуће политичке преговоре о Косову и Метохији. У средишту нове платформе коју ће у наредним данима да представи председник Томислав Николић је статус севера јужне покрајине – сазнају ”Новости”.

Овај национални документ, који би суштински могао да утиче на судбину КиМ, оверен је пуном подршком лидера владајућих странака на недељном састанку у вили ”Бокељка”. Преостало је да се о њему изјасне посланички клубови, Срби из покрајине и, на крају, и Народна скупштина.

Према нашим незваничним информацијама, Србија би требало да се бори за што шира статусна и формална права сународника на КиМ. Наша идеја је да север добије најширу могућу територијалну, суштинску аутономију и да буде нека врста ентитета, попут, рецимо, Републике Српске. У пракси, тамо више не би биле институције Србије, већ те српске аутономије. Тај предлог биће тема за расправу са међународном заједницом.

Али, платформа ће се, такође, позивати и на Устав Србије, јер Београд ни под којим условима неће признавати независност такозване косовске државе. Са оваквим приступом брани се главни циљ – да се што више олакша свакодневни живот наших сународника, а да, истовремено, они не буду стриктно везани за институције у Приштини.

Председник Николић упознао је у понедељак амбасадоре Руске Федерације, Кине и Велике Британије, Александра Чепурина, Џанг Вансјуеа и Мајкла Девенпорта, о постигнутом напретку у израдњи државне стратегије за КиМ.

 

МОСКВА СПРЕМНА ДА ПОМОГНЕ ЧЕПУРИН: Москва је спремна да у међународним организацијама помогне у заступању ставова Србије. ВАНСЈУЕ: По питању КиМ имамо јасан и доследан став и залажемо за поштовање територијалног интегритета и суверенитета Србије. ДЕВЕНПОРТ: Позитивна је одлука Србије да се примене раније постигнути споразуми, као и наставак преговора са Приштином. Недавна одлука Европског савета је позитиван знак за европску будућност Србије.

Премијер Ивица Дачић потврдио је за ”Новости” да ће шеф државе платформу ове недеље представити и опозицији.

– Предочићемо им предлоге за проналажење одрживог решења. Не можете направити платформу која би вас могла довести у ситуацију да после тога не можете ни напред, ни назад. Веома је деликатна ситуација у којој се Србија налази. Кад се саслушају сва мишљења, ићи ће се даље на реализацију оног што је наш поглед за разрешење косовског чвора – рекао нам је Дачић.

Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун очекује да се стратегија брзо нађе у парламенту.

– Не треба журити, треба промислити и усагласити ставове, то може бити, за два, три или десет дана. Треба избећи да се у тексту нађу контрадикторности.

Посланик ДС Борислав Стефановић сматра да од платформе не треба очекивати ништа спектакуларно.

– Власт нема ни јасан став, нити план за решавање тог питања. Јавност је доведена у ситуацију ”чекања Годоа”. Када документ буде објављен, проучићемо шта у њему пише, па ћемо тек онда одлучивати о евентуалној подршци.

Потпредседник ДСС Слободан Самарџић каже нам да је касно да платформа било шта промени набоље, јер влада води политику по угледу на претходну.

– Србија је далеко забраздила у предавању Косова Албанцима и далеко је отишла у подређивању интензивним захтевима ЕУ да се то учини.

Функционер ЛДП Бојан Ђурић иронично поручује да озбиљног текста нема због потребе власти и Николића да истовремено очувају рејтинг националног борца и да се нивелише ситуација у којој функционери владајуће коалиције преговарају са Тачијем и постижу договоре.

У Народној скупштини потврдили су нам да не би било техничких препрека да се о платформи гласа до краја године. Ако текст стигне у парламент, вероватно ће бити прекинута седница започета у суботу, и отворена нова на којој би се посланици изјашњавали о стратегији за КиМ.

У ВИЛИ ”БОКЕЉКА” ЈЕДИНСТВО, АЛИ И БУРЕ И ПРЕТЊЕ ИЗБОРИМА

ИАКО су челници власти јавно сумирали да је постигнуто апсолутно јединство, иза капија ”Бокељке” било је на моменте веома бурне и жустре расправе.

Како незванично сазнајемо, у једном моменту Александар Вучић јасно је партнерима наговестио чак и могућност да се иде на ванредне изборе, уколико буде опструкције у наставку борбе против корупције, а посебно у вези са ”случајем Мишковић”.

На тапету је, на инсистирање Млађана Динкића, било и пословање ЕПС, ”Телекома” и ”Србијагаса”. Он је тражио од Душана Бајатовића да изложи план да ”Србијагас” постане самоодржив. Крупније свађе у коалицији отклонили су Дачић и Вучић који су после ширег састанка насамо спустили лопту.

– Између две највеће странке у владајућој коалицији постоји потпуно јединство о свим најважнијим питањима. Озбиљност ситуације у којој се налази држава и народ, намеће неопходност јединства и политичке стабилности – каже премијер.

Лидер Нове Србије Велимир Илић потврдио нам је да је дискусија била бурна, али да је постигнуто максимално јединство.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!