Хелм

Бањалука: Млади производе и донирају здраво поврће

Шеснаест младих из Бањалуке, без ранијег искуства у пољоприведи, у протеклих седам месеци раме уз раме, вредним радом и залагањем, успели су да у пластенику, недалеко од центра града, до сада произведу близу три тоне поврћа – највише паприке и парадајза. Ови млади, урбани пољопривредници доказ су да градска деце не беже од тешког рада, земље и мотике, него да уживају у том раду и његовом “лепим плодовима”, који су основа за добар бизнис.

Александар Перендић (35), веб-дизајнер и један од покретача овог пројекта, за наш лист каже да је ову групу младих људи са градског асфалта немогућност да нађу посао у струци мотивисала да покрену властити посао и то у области органске пољопривредне производње.

– Дипломе овде и данас ништа не вреде, јефтине су! Тако да смо одлучили да се вратимо производњи хране која је основа за живот! А о самој производњи учили смо у ходу. Хранимо овако сами себе и донирамо наше производе – испричао нам је Александар и додао да је производања здравог поврћа и воћа угрожена у нашој земљи и ту је сигурно могуће остварити успех. – Наша визија је да убудуће имамо толики обим производње да здравим поврћем можемо напунити тржницу у Бањалуци.
ДИРЕКТНО ИЗ ВРБАСА Млади урбани пољопривредници проблем наводњавања су решили без потрошње воде градског водовода, јер немају новац да плаћају воду. – Цев смо провели испод земље, имамо овај мали механизам и црпимо воду директно из Врбаса, што нам је велика уштеда с обзиром на свакодневно заливање – испричао ја Александар и додао да су тако и успели да очувају род од протекле суше.
Пластеник од око 600 метара квадратних се налази иза градског парка Младен Стојановић у Бањалуци, а 250 метара је од зграде Владе Републике Српске. Ови млади људи, који цене рад, пријатељство и заједничко залагање, пластеник су добили од власника на употребу без накнаде, јер он није у могућности да се бави узгојем. Саднице поврћа су купили захваљујући донаторским средствима предузећа “Медија маркет” Бањалука, који је подржао ову добру идеју, а са радовима су почели већ у фебруару. Пластеник је, како каже Александар, био празан седам година, а сада је у њему прави повртарски рај.

– Нисмо очекивали да ћемо већ у јулу имати први род. Наша паприка рађа непрестано и биће је доста и у новембру! У пластеницима паприка рађа све док је температура изнад 15 степеци Целзијуса – додао је Александар и нагласио да делују сада као Удружење “Без граница”.

Посла око поврћа било је пуно током пролећа, летњих суша, а има га и сада у септембру. О њему води брига три до четири сата ујутро и пар увече. Иза саме идеје поред Александра стоје Јелена, Славица, Теодора, Горан, Бојан, Таца, Никола, Илија, Бранко, Маја, Ацо, Ненад, Груја, Николас, Младен… Александар са правом хвали плодове рада себе и својих радних колега. Паприка им је зрела, здрава, мирисна, укусна.

– Подсећа на предратне паприке које су гајиле наше баке и деке са селе и које исто нису биле третиране пестицидима – прича нам је Александар.
ПОДРШКА СледеЋе године чланови “Без граница” планирају да прошире производњу, омогуће извор прихода за све чланове и запосле нове раднике. Очекују подршку градских власти, јер су 11. септембра имали састанак са градоначелником Слободаном Гаврановићем, коме се допало то што раде. – Можда нас неко напокон и уочи са оближње зграде Владе – кажу ови млади ентузијасти. У октобру у Бањалуци ово Удружење организују Сајам и фестивал органске хране и производа где ће широј јавности представити свој рад и даље планове.

Млади заљубљеник у пољопривреду прецизирао је да су саднице паприке на око 500 метара квадратних пластеника, док је око 100 метара квадраних парадајз, тиквице, друго поврће и зачинско биље. Он додаје да су до сада остварили род паприке од 2,5 тоне, а парадајза око 200 килограма,

– Ми смо непрофитна организација и тако да не продајемо легално своје производе, него ето, ако нам неко да нешто новца из комшилуку када дође по поврће. Донирамо наше поврће социјално угроженим категоријама становништва у Бањалуци – каже Александар.

БУБАМАРЕ И КОПРИВЕ

Уместо “хемије”, вредни омладинци скупљали су бубамаре где год су стигли, доносили их у пластеник док се нису намножиле у довољној мери да униште биљне ваши. Кажу:

– Нисмо од почетка хтели да третирамо хемијски наше поврће. Распитивали смо се и тражили друге, природне начине како да поврће одбранимо од штеточина.

Против штеточина се боре и са зовом и копривом. У овом Удружењу кажу да се добили информацију да се производња здраве хране финансира и из страних фонова.

– Узорак наших производа смо послали у Немачку, у једну лабораторију. Та анализа ће нам омогућити да ускоро добијемо сертификат да смо органски произвођачи хране – планирају млади повртари.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!