Србија

Београд на води или Кумодраж где улицом тече зараза?

МАЛО је престоница у свету које имају толико водотокова попут Београда. У 17 београдских општина има их 200, не рачунајући Дунав, Саву и Колубару. Нажалост, немарношћу надлежних, али и самих Београђана, многи су запуштени, обрасли у шибље. Неки су уведени у канализацију, а има и оних који су постали колектори отпадних вода, попут Каљавог потока на Вождовцу.

Каљави поток за само неколико километара, од свог извора на Торлаку, пролазећи густо насељени део Кумодража, постаје колектор свих отпадних вода, извор заразе и несносног смрада.

Пре три године Секретаријат за комуналне и стамбене послове најавио је пројекат по коме би требало овај проблем потпуно да се реши. За ту прилику ангажовано је Јавно-комунално предузеће “Београдводе”. Међутим, радови су стали у делу Бањичког пута и Плитвичке улице, недалеко од “Масер Техногаса”. На потезу од 330 метара, тик уз куће и даље слободно теку фекалије. Они који први пут пролазе улицом, згозе се од смрада, али и великог броја пацова који претрчавају улицу.

У ЈКП “Београдводе”, које је 2011. године уредило део Каљавог потока, још увек не знају да ли ће ове године бити настављени радови, вредни 15 милиона динара.

– Регулација Каљавог потока стављена је у предлог програма за 2014. годину. Међутим, програм још није усвојен – кажу у “Београдводама”.

Подсећамо, Каљави поток протиче кроз две општине – Вождовац и Раковицу. Као бистар поток извире код Торлака, а само неколико километара даље, као канализација улива се у Топчидерску реку. Дуж свог тока, пролази испод Авалског пута, улива се у колектор код Борске улице, а из колектора излази у Кошутњаку 108 метара пре ушћа. Цео ток, од Авалског пута код Бањице до улива у колектор, регулисан је, сем тих 330 метара узводно од моста код фабрике “Месер Техногас”. У том делу Вождовца, у Каљави поток уливају се Бањички поток и поток Јелезовац. Према речима станара, када падају кише, на нерегулисаном делу Каљавог потока излива се прљава вода из корита и плави околне објекате.

ЗА УРЕЂЕЊЕ ТРЕБА 15 МИЛИОНА ДИНАРА

УРЕЂЕЊЕ нерегулисаног дела Каљавог потока, процењено је на 15 милиона динара. Потребно је машински и ручно ископати муљ и земљу, бетоном направити “тампон слој”, као и спојеве са потоцима који се уливају у Каљави поток.

Такође, потребно је уградити АБ цеви, исећи шибље и дрвеће на траси, а на крају уредити градилиште по завршеним радовима.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!