Занимљивости

Биткоин добио конкуренцију?

Париз — Две године после појављивања виртуелне монете биткоина, у октобру 2011, лансирана је нова алтернативна монета истог типа, лајткоин.

Међутим, према оцени аналитичара, лајткоин још дуго неће бити озбиљан конкурент родоначелнику виртуелног новца.

Лајткоин има исте карактеристике и сличну мрежу као биткоин, објашњава француски информатичар, Пјер Нуазат за лист Атлантико, и додаје да је нова монета створена као конкурент биткоину са циљем да, у случају евентулне пукотине на мрежи биткоина, преузме превласт на онлајн сајтовима за трансакцију виртуелне монете. 

Циљ нове монете је обрада блока сваких 2,5 минута, што омогућава четири пута брже трансакције него биткоин. Лајткоин мрежа може да произведе максималних 84 милиона лајткоина, четири пута више него биткоин мрежа. 

Инвеститори већ говоре о конкуренцији и могућности зараде, међутим ефективност биткоина је далеко већа. 

Обими обрта су им различити. Биткоин има овај показатељ на нивоу од 12 милијарди долара, а лајткоин свега 177 милиона. 

До недавно је за биткоин мало ко знао. Сада су у биткоинима почели да се склапају велики послови, укључујући и куповину компанија. 

Поред тога, редовно расте списак предузећа која прихватају ову валуту за плаћање робе и услуга. 

Никозијски универзитет ће омогућити пласћање школарине у биткоинима. 

Кориснике виртуелних монета је привукло то што ове монете не контролишу централне банке које, опет, контролишу владе. 

Заједничка карактеристика виртуелних монета је та што је немогуће располагати новцем других људи и потрошити два пута исти новац, за безбедност се користе криптографске методе. 

Идеја да новац стварају и контролишу сви, уместо елите централних банкара, постаје популарна код људи широм света. 

Многи корисници виртуелних монета брину о легалности ових валуте. Светске владе не подржавају континуирано постојање анонимне и неопорезиве конкуренције. 

Светским моћницима не одговара коришћење паралелних, виртуелних валута, јер оне омогућавају заобилажење глобална правила. 

Иза виртуелних монета не стоје централне банке, њихову вредност утврђује мноштво рачунара а поседују и природну заштиту од инфлације и преваре. 

Виртуелне монете су заштићене од инфлације математичком функцијом која онемогућава да њихова количина нарасте изнад унапред одређене границе. 

Сигурно је да виртуелне монете све више освајају свет. 

Биткоин је недавно достигао рекордну вредност од 1.073 долара, док је крајем октобра вредео свега 205 долара. Његова вредност је упетостручена за само месец дана. 

Лајткоин за сада не представља озбиљну конкуренцију биткоину, јер тренутно вреди само 39 долара.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!