Америке

Салвадор прва земља на свету која је усвојила биткоин као законско средство плаћања

Пркосећи упозорењима великих економија и финансијских регулатора, али и неслагању већине становништва те централноамеричке државе, Салвадор је постао прва земља у свету у којој се биткоин користи као званична валута што би, сматрају аналитичари, могло да утиче на положај криптовалута у глобалном финансијском систему.

Салвадор је од данас, прва земља која је усвојила биткоин као законско средство плаћања, с плановима за коришћење вулканске геотермалне енергије за напајање „рударења“ дигиталне валуте.
Биткоин, уз амерички долар, који је у Салвадору усвојен 2001. и који ће се и даље користити као „референтна валута“, постаје званична валута најмање државе Централне Америке и према закону мора да се прихвати као плаћање када се понуди, осим ако добављачи или примаоци немају технологију за обављање трансакција.

Неће бити подложан порезу на капиталну добит, па се чак може користити и за плаћање пореских доприноса.

Влада је формирала фонд од 150 милиона долара у Развојној банци Салвадора који ће се користи за претварање биткоина у америчку валуту. Међутим, додаје Тајмс, 70 одсто становништва не користи банке. Такође, за кориштење биткоина неопходан је приступ интернету а само 45 одсто земље је умрежено.

Салвадорски председник Најиб Букеле обећао је изградњу инфраструктуре која ће руралном становништву омогућити повезивање с интернетом.

Покушао је такође да реши забринутост за средину због енергетски интензивног биткоин рударења када компјутери троше велике количине енергије, сугеришући да би обилна производња геотермалне енергије у Салвадору, чији је потенцијал углавном неискориштен, могла играти улогу у покривању енергетског дуга.

Већина становника Салвадора не слаже се с владином одлуком да усвоји биткоин као законско средство плаћања, а многи не знају како да користе дигиталну валуту и неповерљиви су према том пројекту, показало је истраживање Централноамеричког универзитета.

Најмање 67,9 одсто од 1.281 испитане особе изјавило је да се не слаже или да се јако противи коришћењу биткоина као законског средства плаћања, док је нешто више од 32 одсто испитаника казало да се слаже с тим на одређеном нивоу.

Истраживање је такође показало да већина испитаника мисли да ће главни корисници употребе биткоина бити богати, страни улагачи, влада и пословни челници.

Док се Салвадор припремао да постане прва земља у свету у којој је биткоин званична валута, у земљи су регистроване поделе и скептицизам око мера које влада представља као начин за подстицање економског развоја и запошљавања, истиче ББЦ.

Влада је такође грађанима понудила бесплатан дигитални новчаник на којем могу добити 30 долара у биткоинима.

Међутим, истиче ББЦ, недавни протести у главном граду Сан Салвадору показали су недостатак поверења међу грађанима, од којих многи још нису упознати с криптовалутама.

Док се пројекат увођења биткоина као званичне валуте у малој централноамеричкој држави с око 6,4 милиона становника суочава са скептицизмом напредних економија и ММФ-а, неки то сматрају револуционарним, пише Фајненшел тајмс (Тхе Финанциал Тимес), истичући да су криптовалуте привлачније у земљама с историјом финансијске нестабилности и често постају алтернатива слабим националним валутама.

„Требали би то да схватимо врло озбиљно“, каже коаутор књиге „Ланчана реакција: Како ће блокчејн променити свет у развоју“ Пол Домјан, нагласивши да се с биткоином у Салвадору мења положај криптовалуте у глобалном финансијском систему и убрзава целу расправу о дигиталним валутама.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!