Хроника

Бомбе све чешће потресају Србију

ВЕЛИКИ број бомбашких напада, подметања и заплена различитих врста експлозива обележили су првих пет месеци 2013. За то кратко време три особе су погинуле у експлозијама, а једна је теже повређена. Када је у питању ова црна статистика, Београд је на убедљивом првом месту са 18 подметнутих бомби од јануара до маја ове године. Одмах иза престонице налази се Ниш са пет и Врање са три евидентирана случаја. Међу најчешћим мотивима бомбашких напада су обрачуни криминалних група, а према речима стручњака, иза њих углавном стоје црногорски кланови.

На територији Србије од јануара до маја 2013. године забележено је укупно 27 случајева подметања и активирања експлозива, ручних бомби и сличних направа, показује статистика Министарства унутрашњих послова. У 85 одсто случајева у питању су биле „кашикаре“, а већина подметнутих и активираних уређаја откривена је у стамбеним објектима или испред њих.

– Мали број напада одиграо се на улицама, паркинзима и парковима – кажу у МУП. – Услед активирања експлозива три особе су погинуле, две у Београду и једна у Нишу, док је у престоници једна жртва теже повређена.

Криминолог Златко Николић каже да се за кратко време догодило доста бомбашких напада и подметања експлозива, поготово ако се узме у обзир величина наше земље. Иако нема правила, иза већине бомбашких напада стоје црногорски криминалци који су познати по томе што им је експлозив омиљено оружје, поручује Николић.

– Ипак, нису сви напади исто мотивисани. Неки имају циљ да застраше, други да направе материјалну штету, а они најопаснији служе за ликвидације – објашњава наш саговорник.

НАЦИОНАЛНА ПОДЕЛА КРИМИНОЛОГ Златко Николић каже да постоји неформална подела делатности и начина рада криминалаца по националној основи. Како нам је објаснио, Хрвати су познати по фалсификатима, криминалци из Републике Српске по физичким нападима и изнудама, Срби по употреби ватреног оружја, а Црногорци као највештији у постављању експлозива. 
– Наравно ово је оквирна и груба подела, јер увек има оних који одступају од овог правила – каже Николић.

– За убиства се најчешће користи динамит, јер се до њега најлакше долази. Мафијаши често употребљавају пластични или војни експлозив који је много разорнији, али се он врло тешко налази. „Кашикаре“ такође могу бити фаталне, али су непоуздане и криминалци њих најчешће не користе у својим нападима.

Полиција истиче да су најчешћи разлози активирања експлозивних направа обрачуни у оквиру криминалних структура. Следе самоубиства, освете, застрашивања и психолошки поремећаји личности. У МУП наводе да подметање и активирање експлозива, ручних бомби и сличних направа представља сложен сегмент безбедносне проблематике. Због тога стручне екипе поред уклањања експлозива, свакодневно обављају и превентивне прегледе по анонимним дојавама како би се опасност од злоупотребе бомби свела на минимум, поручују у полицији.


”КАШИКАРЕ”

ПОЛИЦИЈА је за првих пет месеци 2013. године запленила 20 ручних бомби на територији Србије. Највише је одузето у Сремској Митровици и Крушевцу – по пет „кашикара“.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!