Економија

Буџетски новац фирмама – по партијској линији

У последњој декади држава је 214.460 радника збринула отпремнинама, али их је скоро толико остало празних руку. Новац из Транзиционог фонда – намењен за обештећење радника из предузећа у процесу реструктурирања – дељен је махом директорима по партијском кључу или фирмама које су нуђене страним инвеститорима. Остали су – игнорисани.

Од 2002, када је Транзициони фонд основан, потрошено је више од 600 милиона евра на отпремнине отпуштенима. И ове године ће око 55.000 оних који добију етикету технолошког вишка расподелити 5,3 милијарде динара, али ће још најмање толико радника чекати боље време.

– Овакав фонд је сасвим неуставан – тврди Саша Радуловић, порески консултант. – Толико је људи у Србији остало без посла без икаквих отпремнина и без било каквог социјалног осигурања, иако су и они радили у друштвеним предузећима. Нема оправдања да баш ови људи добију отпремнину.

Радуловић сматра да није спорно да се радницима исплаћују отпремнине, напротив, оне су неопходне и корисне. Ипак, каже, морају да се додељују искључиво по закону, у једнаким условима и критеријумима, а не самовољно и дискреционим правом политичара.

– Не можете да пишете законе само за “Заставу” или за предузеће у неком граду где је погодна партија на власти, а управо се тако ради све време – додаје он.
БРОЈКЕ * 214.460 отпремнина подељено током десет година
* 300 евра следује за сваку годину радног стажа
* 55.000 отпремнина планирано током ове године

У Министарству рада, запошљавања и социјалне политике, у чијој је надлежности до ове године био Транзициони фонд, кажу да су послодавци могли да подносе захтеве, али да је одлуку потписивао министар на основу Закључка Владе, која се пак руководила препоруком Радне групе. Од ове године средства Транзиционог фонда пребачена су у руке Министарства финансија и привреде. Којим ће се, међутим, критеријумом руководити у овој години, у овом ресору нису прецизирали.

Зато и Милан Кнежевић, потпредседник Асоцијације малих и средњих предузећа не сумња да ће се и даље наставити са злоупотребама при расподели новца из Транзиционог фонда:

– Увек се одлучивало на основу интереса, било да је реч о политичкој трговини или из разлога да се спречавају социјални немири, или, као што је најчешће био случај, да се да поклон страном инвеститору баш као што је случај са “Заставом” или што се управо дешава са “Јатом”. Када држава отпише сва дуговања неком предузећу, намири сва његова потраживања, исплати отпремнине отпуштеним радницима и још да субвенције инвеститорима за свако радно место, свакако се не може оценити као добар економски потез, већ као поклон. А и то је нечији приватни интерес, а не економска логика одговорне власти.

ЛЕГЛА НЕЗАКОНИТОГ РАДА

– Фирме у реструктурирању су легла незаконитог рада, а тренутно их је 175 – каже Кнежевић. – Они, не само што праве директне пословне губитке, него не плаћају ни добављачима, нити плаћају порезе и доприносе, а ни енергенте. И све време их држава дотира. А у последње четири године коштале су државу, односно грађане, око 4,5 милијарди евра. И све су у горој ситуацији него када су ушле у реструктурирање.

ПОВЛАШЋЕНИ

Радници којима је Транзициони фонд исплаћивао новац пролазили су боље од колега из приватног сектора – кажу у Министарству рада. – Технолошким вишковима држава је исплаћивала отпремнине у висини 10 просечних републичких зарада или су добијали по 100 евра за сваку годину стажа, плус одређене стимулације. Ове године се додатно подигао лимит, па ће радници добијати по 300 евра за сваку годину.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!