Аналитика

Чекајући савршену олују

Почнимо са „реформом“ ММФ-а која ће ступити на снагу за неколико недеља. Чак су и ове мини „реформе“ биле под константним ветом од стране империје хаоса. Вашингтон још увек држи највећу квоту и поделу гласова у ММФ-у, испред Јапана. Али сада је Кина на трећем месту, а чланови БРИКС – Бразил, Русија и Индија – у првих десет.

Ово ипак не значи радикалну промену. Влада САД још увек одбија да примени пуне реформе које ће се окончати са редукцијом глобалне моћи ММФ-а. У међувремену Кина напредује са Азијском инфраструктурном инвестиционом банком (АИИБ) и са БРИКС-ом и његовом Новом развојном банком (НРБ), озбиљним покушајима да се разбије стисак непоштеног и хиперексплоатационог монетарног и финансијског система.

Бретон Вудс је можда мртав, али свет је још увек преокупиран његовим лешом. Исто се може приписати Вашингтонском консензусу уопште – дошло је време да се жање смртоносно семе које се посадило.

Чекајући савршену олују

Лавина се спремала још од Реганових година и његове хладноратовске представе која је веома лепо овековечена у новој ТВ серији “Deutcheland 83”.

У „јуриш“ атмосфери осамдесетих година влада САД је смањила порезе за богате и ударила на синдикалне покрете. Онда је деведесетих изместила добро плаћене произвођачке послове у Мексико, Кину и друге слабо платформе ниских плата и дерегулисаних финансија, и то кроз опозив Гласа Стигала и усвајање Закона о модернизацији робних фјучерса (Commodity Futures Modernization Act) под Билом Клинтоном 2000. год.

Чекајући савршену олују

Након свега тога, као „одговор“ на кризу, америчка Федерална банка, праћена централном Европском банком (ЕЦБ) и Банком Јапана бацили су се на квантитативне олакшице (QE), што у суштини значи трансфер билиона долара од порезника у (и даље) инсолвентне банке.

Овај цунами од кеша очигледно није просто скупљао прашину, већ је каналисан у вртоглаве коруптивне шеме које су максимизовале камате, надувале цене акција (преко интервентног откупа корпоративних акција) и обезбедиле ултрајефтин новац за инвестиције у некретнине.

Чекајући савршену олујуТренутно стање у САД – које Il Generalissimo Доналд Трамп описује речима „у овој земљи ништа не ради“ – очитује се високом незапосленошћу, анемичном стопом раста запослености (90% „нових послова“ су послови на одређено време са ниском платом, ниским доприносима и нултом сигурношћу од губитка посла), као експлодирајућим дефицитима.

Америчка спољна политика под одлазећом Обамином администрацијом, у комерцијалним терминима, сада гура „трговинске НАТО пактове” – TPP и TTIP, који укључују стагнирајуће економије ЕУ и Јапан, а искључују Кину. Што значи да су оба пакта у основи на крају мртворођена – нико нигде не може да подстакне економски раст ако искључи Кину.

У контексту Хладног рата 2.0, спољна политика САД сада подразумева ширење америчког/НАТО простора латентног рата на Магреб, рог Африке, Левант, Каспијски басен, Персијски залив, Индијски океан, Јужно кинеско море и читаву источну Европу све до граница са Русијом.

Чекајући савршену олују

Предвидљиво, амерички порески обвезници финансирају атмосферу Хладног рата 2.0, док Пентагон оживљава могућност директне војне конфротације против три кључна играча Евроазијске интеграције: Русијом, Кином и Ираном.

Заокрет ни према чему

Огромна количина економских проблема са којима се суочава амерички турбо-капитализам јесу структурни проблеми, апсолутно нерешиви под тренутним економским/политичким системом, а то је у ствари Вашингтонски/Волстрит криптоконсензус. Пукотине међу Господарима Свемира с спремају да експлодирају, док се планета спрема за тектонски помак према мултиполарнијем економском и политичком пројекту са центром у Евроазији.

Геополитички, најбоље што је Обамина администрација успела да смисли био је „заокрет према Азији“ из 2011. године, која се до сада свела на спорадично силеџијство морнарице САД у Јужном кинеском мору, које се претворило у нови кризни регион првог реда пре него што су САД успеле да се извуку из живог блата Блиског истока.

Чекајући савршену олују

Пекинг је, у међувремену, нагазио до даске са суздржаношћу, акумулирајући политички – и економски – капитал, истовремено радећи на паневроазијском економском увезивању. Не само АИИБ, већ и Фонд Пута свиле, и чак НРБ, у будућности ће заједнички водити према реализацији кинеске развојне стратегије „један појас, један пут“ (One Belt, One Road) – новим путевима свиле који ће бити крвоток интегрисане Евроазије.

Чекајући савршену олују

Стратегија Кине и БРИКС за успостављање ривалског међународног монетарног, финансијског, дипломатског, трговачког и геополитичког система јесте кошмар свих кошмара Господара Свемира, ма колико они били међусобно подељени. Зато не изненађује што је једина видљива реакција – преко Пентагона и НАТО – била да се шири страх и/или упозорава на наступање хаоса, уколико се хегемону не да поверење да наметне своју верзију реда.

Као да ће читава планета бити спремна да у неизвесности фаталистички ишчекује следећу велику, неизбежну кризу. Једина стварна неизвесност јесте да ли ће нова метастазирана криза заувек упропастити финансијску и војну доминацију хегемона. У међувремену, гледамо “Deutscheland 83”.

Превео са енглеског: Владимир Јевтић    

Фонд Стратешке Културе, НСПМ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!