Србија

Комунална полиција је параполицијска организација

“Ми смо увели параполицијску формацију, комуналну полицију, и врло брзо јој дајемо велика овлашћења, а показало се да нема капацитета да влада ни претходно датим овлашћењима”, рекао је заштитник грађана Саша Јанковић гостујући у Новом дану.

“Министарство унутрашњих послова је први икада државни орган, а овлашћења полиције да лишава слободе, у неким случајевима и одузме живот, су есенција државе. То је највише што држава може да ради”, објаснио је Јанковић.

Он додаје да ће Скупштини Србије послати упозорење да ширење овлашћења комуналне полиције може да се врати као бумеранг.

“Тражићу да се употребом физичке силе застане док не буде суштинске, а не само формалне спремности за употребу силе”, рекао је Јанковић.

Заштитник грађана је због ранијег незаконитог поступања комуналне полиције затгражио смену начелника те службе. Како објашњава Јанковић разлози за таквим захтевом су примена физичке силе без законске основе, претња оштећењем опреме, то јест имовине, одузимање фотоапарата и мобилних телефона, брисање материјала… и све то у присуству начелника Николе Ристића.

Омбудсман објашњава да је после препоруке да се Ристић разреши дужности, Град дао збуњујуће одговоре.

“Рекли су да ће преиспитати моје примедбе. Ја не дајем примедбе, већ по закону утврђујем пропусте. Градоначелник се извинио због понашања комуналних полицајаца, што је добро, али се додаје и да ће се начелнику комуналне полиције дати прилика да отклони све сумње у исправност поступања. Нема више сумњи које треба да се отклоне, неправилности су утврђене”, објашњава Јанковић.

Разрешење министра одбране Братислава Гашића, чију смену је заштитник грађана тражио после инцидента на Паради поноса када је претучен Андреј Вучић, Јанковић види као добру ствар којом се показује одговорност за јавно дело.

“Без обзира на све детаље, добро је што се ипак показује одговорност за јавно дело. Свима је јасно, без обзира да ли је на најјаснији начин или најдиректније показано, али суштински је јасно да за непоштовање закона на јавној функцији следи одговорност. Исход је на крају позитиван”, каже омбудсман.

Међутим, он упозорава да смена Гашића за систем не значи ништа, уколико неки други наставе да раде мимо закона и оглушују се о препоруке и обевезујуће одлуке конторлних органа.

“Смена једног човека не значи ништа, већ би била иронично некоректна према том човеку, ако све настави да се одвија по старом. Закон мора да се поштује”, напомиње Јанковић.

Додаје да су “наши прописи изузетно добро у односу на то каква нам је реалност” и да је само потребно да се примењују правилно и подједнако на све грађане, што како каже, није увек случај.

Као пример Јанковић наводи гашење Агенције за приватизацију ои тварање Агенције за спорове у приватизацији, иако ту област и проблематику већ регулише јавно правобранилаштво. Како каже, у том случају нема никакве рационализације у јавном сектору, већ дуплирање органа и запослених.

Извор: Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ove morone i beskorisnu masu vlasti placaju u proseku 56000 dinara mesecno da maltretiraju ljude po gradskom prevozu, da pisu prijave i kazne pletiljama i prodavcima kestenja po ulicama, a bande razbojnika ubijaju ljude po Srbiji i njih juri policija sa platom od 40000 dinara! Ko je ovde lud i sa kojim pravom rasipa pare poreskih obveznika? Pod hitno ukinite ovu paramilitarnu formaciju koja maltretira gradjane po Srbiji!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!