Економија

Цена горива наставља да расте!

ГОРИВО на пумпама у Србији, иако је цена сирове нафте на светским берзама кренула силазном путањом, није добило ниже ценовнике него се на већем броју пумпи продаје скупље за динар-два у односу на протеклу недељу.

Тако је бензин од 95 октана достигао и цену од 152,70 динара за литар, евродизел 157,90 док су цене литра “квалитетнијег” бензина и евродизела “отишле у небо” па је тако, на пример, “Г драјв дизел” достигао 167 динара!

– У последњих месец дана просечна цена бензина већа је за 4,8 а дизела за 6,2 одсто – каже, за “Новости”, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије (УНКС) Томислав Мићовић.

– Просечна цена бензина је до средине прошле недеље поскупела за 3,34 динара по литру, а дизела за 5,21 динар по литру. И у последњих седам дана су цене ишле горе, бар за динар у просеку, али се информације још обрађују.

Јасно је да је за скок цена “крив” долар и кретање цена сирове нафте на светском тржишту.

– У односу на почетак марта, рачунајући 23. мај, нафта типа “брент” је поскупела за 17,3 одсто, док је раст курса долара допринео расту малопродајних цена са 2,3 одсто у односу на евро – каже Мићовић који подсећа и да почетак раста цена на пумпама наговестила и држава повећањем акциза у марту за два динара по литру.

Наш саговорник каже и да је се цена барале нафте стабилизовала на око 75 долара по барелу, што би, уколико се нешто драстино не промени, могло да се одрази и на снижење цена.

– Цене неће ићи тако брзо доле јер је потребно да се и купи сирова нафта по нижим ценама, а она се пласира у малопродају тек када се потроши ова набављена по вишим ценама – објашњава “феномен да цене много лакше иду горе него доле” Бора Татић, заменик председника Удружења приватних бензинских станица Србије.

Цене, наиме, и на сам наговештај неког поремећаја на тржишту иду веома брзо горе али у контрасмеру доста спорије.

– Ми немамо неке велике могућности за складиштење нафте па нам цену одређује великопродајна, набавна цена – каже Татић. – Скоро сви трговци су сада знатно смањили марже да би успорили раст и удар на потрошаче, јер ником не иде наруку смањење промета.

Како каже Татић, највећа количина деривата на нашем тржишту, стиже из великопродаје НИС, али је цена слична и на тржиштима у околини.

Великопродајна цена бензина од 95 октана је почетком марта била око 126 динара за литар а у среду 142,64. Евродизел је у великопродаји набављан по 137,70 динара за литар, а среду је продаван за 153,10 динара за литар.

АКЦИЗНА ПОЛИТИКА

ОД почетка године државна захватања у Србији по литру бензина су повећана за 2,63 динара, а дизела за 3,07. Анализа УНКС-а показује да су државна захватања у цени бензина 55,2 одсто (82,44 динара по литру), а дизела 53,8 одсто (85,60 динара поо литру)

– У оваквим ситуацијама су претходних година многе државе реаговале привременим смањењем акциза. У Србији је последњи пут ова мера примењена 2012, када је Влада смањењем акциза на период од око шест месеци допринела смањењу цене горива, чиме је у првом реду спречен већи поремећај у оним секторима привреде на које цена горива значајније утиче.

Новости.рс

Фото З. Јовановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!