Наука и Технологија

Чим пристанете да играте Pokemon Go – пристали сте да вас прати CIA

  • Аутор игре је Niantic Labs. Интерни старт ап „Гугла“. О везама Гугла с Великим братом гуглајте сами, ја ћу да закопам мало дубље. Niantic је основао Џон Хенк (John Hanke), који је такође основао и Keyhole, Inc („Кључаоница“) – пројекат за мапирање површина који је купио исти тај Гугл и који је на основу њега направио „Гугл мапе“, „Гугл Земља“, „Гугл стритс“.  А сада пажња! Keyhole, Inc спонзорисао је фонд за ризичне инвестиције In-Q-Tel. То је фонд CIA, потпуно јавно основан 1999. године
  • Чим инсталирате игру, ви прихватате понуду. А она није шала. Niantic вас званично упозорава: „Ми сарађујемо с државним структурама и приватним компанијама. Можемо да им откријемо сваку информацију о вама или вашем детету…“. Али, ко то чита? А има и тачка 6: „Наш програм не може да изврши захтев вашег претраживача do not track – „Не прати ме“. Другим речима – пратили су вас и пратиће вас
  • Ако Велики брат пожели да сазна шта се тренутно догађа, рецимо, у Државној Думи Русије – код десетина посланика, спремачица, и новинара ће завибрирати телефони: „Пикачу је у вашој близини!“. И, ти срећни грађани ће извући своје телефоне, активирајући камере, микрофоне, GPS, жироскопе… И окретаће се у месту, гледајући у екран и шаљући терабајте информација…

Пише: Дмитриј РУС

        ХОЋЕТЕ ли да вам испричам нешто занимљиво о игри Pokemon Go? Трипут сам давао интервју на ту тему, па сам морао мало више да истражујем у енглеским изворима.

        – Аутор игре је Niantic Labs. Интерни старт ап „Гугла“. О везама Гугла с Великим братом гуглајте сами, ја ћу да закопам мало дубље.

        – Niantic је основао Џон Хенк (John Hanke), који је такође основао и Keyhole, Inc („Кључаоница“) – пројекат за мапирање површина који је купио исти тај Гугл и који је на основу њега направио „Гугл мапе“, „Гугл Земља“, „Гугл стритс“.

        – А сада пажња! Keyhole, Inc спонзорисао је фонд за ризичне инвестиције In-Q-Tel. То је фонд CIA, потпуно јавно основан 1999. године.

        Помоћу наведених апликација решени су следећи важни задаци:

        – Ажурирајуће мапирање површине планете, укључујући путеве, базе итд. А некад се сматрало да су топографске карте нешто стратешко и тајно. У цивилне карте су због тога чак намерно уношени погрешни подаци.

        – Аутомобили-роботи „Гугл стритса“ зашли су у све уличице, картографисавши наше градове, возила, лица…

        Али, остао је један проблем. Како да уђу у наше куће, подруме, како да дођу до дрвећа испод којег тражимо хладовину, у касарне, државне установе итд?

Чим пристанете да играте Pokemon Go - пристали сте да вас прати CIA

        И шта мислите? Исти тај Niantic Labs избацује генијалну вирус игрицу са модерном технологијом додатне реалности.

        Потребно је само да скинете одговарајућу апликацију и дате јој одговарајућа права (приступ камери, микрофону, жироскопу, GPS, уређајима који се прикључују, укључујући USB уређаје итд), и ваш телефон ће одмах да завибрира сопштавајући вам да су пронађена прва три покемона! (Прва три се увек појављују одмах и близу.)

        Игра ће тражити да их сними са свих страна, наградивши вас првим успехом. А уједно ће добити фотографију просторије у којој се налазите, укључујући координате и угла под којим у том моменту стоји ваш телефон.

        Честитам! Управо сте снимили свој стан! Треба ли да даље објашњавам?

        Узгред, када инсталирате игру, ви прихватате понуду. А она није шала. Niantic вас званично упозорава:

        „Ми сарађујемо с државним структурама и приватним компанијама. Можемо да им откријемо сваку информацију о вама или вашем детету…“.

        Али, ко то чита?

        А има и тачка 6: „Наш програм не може да изврши захтев вашег претаживача do not track – „Не прати ме“. Другим речима – пратили су вас и пратиће вас.

        Тако да се поред картографисања свега и свачега отвара још доста интересантних могућности.

        На пример, Велики брат пожели да сазна, шта се тренутно догађа, рецимо, у Државној Думи Русије. И код десетина посланика, спремачица, и новинара ће завибрирати телефони: „Пикачу је у вашој близини!“.

        И, ти срећни грађани ће извући своје телефоне, активирајући камере, микрофоне, GPS, жироскопе… И окретаће се у месту, гледајући у екран и шаљући терабајте информација…

        Бинго! Свет се поново променио, свет је постао другачији. Добро дошли у нову еру.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!