Србија

Чу, ВЛАДАВИНА ПРАВА?! Србијом владају и управљају ВЕЛЕИЗДАЈНИЦИ и КРИМИНАЛЦИ!

БЕОГРАД – Министарка правде Србије Нела Кубуровић позвала је све надлежне да доследно примењују Закон о спречавању насиља у породици, а грађане да пријављују насиље.

Кубуровић је на отварању Дана права Југоисточне Европе казала да се од ступања на снагу тог закона, усвојеног 2016. а примењеног 2017. године, суд до маја размотрио 90.000 случајева и да је изречено 31.438 продужења хитне мере. Истакла је да је Србија свесна да је владавина права кључна област ЕУ, да је Србија “дубоко посвећена реформском процесу” и да “чини све у циљу јачања владавине права”.

“Министарство правде континуирано и активно ради на јачању људских права и постигнут је значајан напредак”, рекла је Кубуровић на отварању Дана права југоисточне Европе.

Она је рекла да је Србија донела Закон о бесплатној правној помоћи и да се спремају подзаконски акти везани за његову примену да би се људима слабијег имовног стања унапредио приступ правди. Кубуровић је казала да се прави и прва Стратегија о правима жртава и да та радна група ради на изради Акционог плана те Стратегије. Навела је да је Србија усвојила и Закон о заштити података о личности, као и да је развијен портал судске праксе.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да је владавина права фундаментална област Поглавља 24 и 24. Он је казао да иако је Србија донела Закон о забрани дискриминације, “има још ствари које треба урадити да би се заштитиле рањиве групе” и додао да је неопходно усвојити нову Антидискриминациону стратегију пошто је претходна истекла. “Нажалост, породично насиље нема границе и дешава се свуда у Европи”, рекао је Фабрици. Он је позвао све надлежне учине све да се осигура слобода медија и право на изражавање.

“ЕУ гледа у све ове области као приоритетне у процесу приступања”, рекао је Фабрици. Шведски амбасадор Јан Лундин истакао је важност доношења Закона о бесплатној правној помоћи и навео да је неопходно радити на стварању ефикасног и финансијски одрживог система бесплатне правне помоћи.

Директор за Европу Civil Rights Defenders Горан Милетић казао је да су Дани права Југоисточне Европе јединствен регионални скуп – да су на једном месту сви који се баве правом, као и институције које примењује правне стандарде. 

“У последње време дешава се да те институције не сарађују, да правници другачије интерпретирају неке стандраде који постоје нарочито оне које даје Европска конвенција о људским правима”, рекао је Милетић новинарима и додао да је на Данима права Југоисточне Европе ове године око 50 излагача. Он је навео да владавина у права у Србији “свакако није на задовољавајућем нивоу” и да о томе говоре и извештаји Европске комисије (ЕК).

Милетић је навео да су “репери процене владавине права у Србији извештаји ЕК и Савет Европе, који такође има доста замерки на стање”. “С једне стране нисмо толико лоши као Русија, или тренутно Турска или Азербејџан, а опет нисмо на оном нивоу на којем треба да буде земља ЕУ”, рекао је Милетић и додао да је потребно унапредити много ствари и примењивати законе.

Милетић је о Закону о бесплатној правној помоћи казао да су на то све државе чекале дуго, а Србија преко 18 година и додао да је сада тешко рећи да ли ће се појавити неки проблеми у примени. “Ја заиста верујем да је искорак напред што је закон донет, али како ће изгледати у примени остаје да се види”, рекао је Милетић. Он је рекао да Србија “поприлично споро напредује, али да се тај напредак на крају ипак деси”.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!