Економија

Динар пада до 10 одсто

Грађани се у овој години, како кажу аналитичари и банкари, не могу надати девизном курсу који је важио током највећег дела 2011. године

ГРАЂАНИ се у овој години, како кажу аналитичари и банкари, не могу надати девизном курсу који је важио током највећег дела 2011. године. Процењује се да ће се кретати у распону од 104 до 105 динара. По овом курсу су и привредници сачинили своје пројекције. За нешто слабији динар главни разлог ће бити мање страних улагања, што је бољка већ више година уназад, али се очекује и мање интересовање за државне записе, који су лане компензовали слабији прилив капитала и одржавали домаћу валуту стабилном.

 Иако је пројекција девизног курса најнезахвалнија од свих економских пројекција, сагледавање основних фактора указује на то да, за разлику од прошле године, у којој је динар остао стабилан, уз неколико осцилација, у 2012. постоји већа вероватноћа за извесни пад домаће валуте од пет до 10 одсто – каже Јасна Атанасијевић, директор Одељења за економске анализе Хипо Алпе-Адрија банке. 

ПОД КОНТРОЛОМ – Девизни курс, иако не под директном, јесте под индиректном контролом Народне банке Србије, због његовог утицаја на цене – истиче Јасна Атанасијевић. – Овај утицај се обавља посредством референтне каматне стопе као основног инструмента монетарне политике, тако да остаје непознаница колико ће овај канал бити употребљен за потребе стабилности цена.

– Несташици девиза у Србији, поред традиционалног спољнотрговинског дефицита, доприносиће, највероватније, и раздуживање по основу спољних зајмова предузећа, док ће стране директне инвестиције вероватно бити мање него прошлогодишње.
Неизвесно је, како каже ова аналитичарка, и како ће се кретати приливи страних улагања у државне записе током 2012. године, а који су лане били посебно интензивни.

У 2012. годину улазимо, како кажу аналитичари Рајфајзен банке, под не тако охрабрујућим околностима, као што су још увек нерешена криза државног дуга у еврозони, нови капитални захтеви за банке у Европској унији, редовни парламентарни избори, редуковање програма субвенција привреди…

– Дакле, много је фактора који иду у прилог чињеници да ће курс динара опет бити веома колебљив – кажу у Рајфајзену.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!