Европа

Дојче веле: Страх Европљана од Балкана или како сакрити сопствени расизам

Европски политичари и функционери редовно упозоравају на опасности „балканизације.“ Истовремено, у току су интензивне припреме за конференцију балканских земаља у Берлину. Али шта је толико страшно у вези са Балканом, пита се дописник немачке новинске агенције ДПА у Београду.

Дојче веле: Страх Европљана од Балкана или како сакрити сопствени расизам

Маркс и Енгелс плашили су свет „бауком комунизма“ – а поједини европски властодршци као да парафразирају прву реченицу Комунистичког манифеста: „Баук кружи Европом“ и упозоравају на „баук Балкана“. Немачка државна банка је у марту ове године прогласила опасност од „балканизације“ глобалних финансијских прописа. Председник немачког Удружења за спољну трговину Антон Бернер је у више наврата описао евентуално напуштање евра као пут који води ка „балканизацији и маргинализацији Европе“.

Бивши директор Гугла Ерик Шмит је пар пута позвао на узбуну због „балканизације Интернета“. „Дешава се балканизација Европе“, жалили су се пре три године представници немачке нафтне индустрије због различитих смерница о мешавинама бензина. „Блиски исток прети да постане Балкан 21. века“ брине се бивши немачки министар спољних послова Јошка Фишер у Зидојче цајтунгу. И на крају, некадашњи шеф дипломатије Велике Британије и генерални секретар НАТО Џорџ Робертсон сумирао је у Вашингтон посту да би „отцепљење Шкотске могло да води до поновне балканизације Европе“.

Балкан – то су други

Али шта је тако ужасно на Балкану? Од чега се састоји и где се уопште налази? Реномирани словеначки филозоф Славој Жижек је сјајно, а ипак безуспешно покушао Балкан да одреди у географском смислу. За Србе, Балкан почиње у Босни и на Косову, јер су српски православни хришћани вековима бранили цели хришћански свет од муслимана. За Хрвате, Србија је капија Балкана, јер својим суседима приписују деспотски и византијски менталитет. Словенци себе доживљавају као последње упориште демократске средње Европе, при чему Хрватска спада у Балкан. Али ту није крај: Аустрија и Италија посматрају Словенију као почетак Балкана.

За поједине Немце, и Аустрија некако спада у Балкан, због блиских историјских веза са тим регионом. Неки северни Немци тврда да чак и Баварска “у себи има нешто балканско”. Дакле: “Балкан је увек онај други, негде другде, увек мало даље на југоистоку”, пише Жижек. Заиста, не мали број Минхенаца тврди да је граница Балкана јужно од тог града, а у престоници Аустрије већ сви знају да тај регион “почиње на јужној железничкој станици”

А описати шта је то Балкан и шта то чини “Балканце” још је теже него дати географску одредницу. Сигурно их многи доживљавају негативно, када је још 1876 немачки канцерлар Ото фон Бизмарк у парламенту јасно рекао да Балкан „не вреди здравих костију једног јединог мускетара из Помераније“. И једанаест година касније потврдио је да га Балкан уопште не занима: “Пријатељство Русије нам је далеко важније него пријатељство Бугарске и њених пријатеља, које имамо и у својој земљи”.

Крвава слагалица Балкана

Данас све то изгледа мало другачије. Европска унија и пре свега Немачка, већ дуго покушавају да приволе Србију, кандидата за улазак у ЕУ и једног од најблискијих руских савезника, да се прикључи санкцијама против Москве. Београд то тврдоглаво одбија, позивајући се на историјске везе са “браћом Русима”. Санкције би биле “самоубилачке”, а земља би “без Русије била на коленима” упозорио је недавно српски политиколог Иво Висковић у разговору за српски Јавни сервис.

Дојче веле: Страх Европљана од Балкана или како сакрити сопствени расизам

Балканизација Европе углавном подразумева опасност од распадања целине на саставне делове. Одвојене државице у ЕУ, подела на мале појединачне валуте, разграничавање интернета у појединачне сегменте. Балканом су вековима владале две велике империје: Хабзбуршка монархија на северу и Турско царство на југу. Од деветнаестог века народи су у крвавим ратовима почели да се ослобађају окупације и да граде националне државе. Али, зато што је Балкан у својој дугој историји био граница између Истока и Запада, између наводно заосталог Оријента и напредне Европе, границе су непрекидно гуране у једном или другом смеру. Војни походи са собом су повлачили и цивиле, који нсу могли да се тако брзо прилагоде новим границама. Тако је настао шарени сплет различитих народности.

Балканци на послу, Европљани у продавницама

Данас би се то назвало културним богатством. Али у грозним ратовима деведесетих Балкан се распао у мале државе. Словенија, Македонија и Косово имају два милиона, Црнеа Гора тек нешто више од 600.000 становника. А те нове земље имају још много нерашчишћених рачуна. У западној Европи их сматрају заосталим, без функционалних институција и тржишне привреде, са политичким властодршцима који траже кавгу, владају дикаторски и спутавају рад медија и правосуђа.

Немачка канцеларка Ангела Меркел и министар привреде Зигмар Габријел управо зову на конференцију о западном Балкану 28. августа у Берлину, где ће бити обрађивани неки од тих проблема. Добродошли су премијери и министри спољних послова, финансија и привреде седам држава са подручја бивше Југославије, као и Албаније. Хрватска културолошкиња која живи у Берлину, Марија Каталинић, организаторка филмског пројекта “Берлин гоес Балкан” доживљава Балканце исто неутрално као Скандинавце. Она се иронично пита у Новом листу из Ријеке “Ми смо дакле Балканци, када одлазимо у минус на рачуну, када пијемо кафу два сата током радног времена, када не плаћамо порез, бијемо жене и израбљујемо своје раднике. А постајемо европејци када имамо више тржних центара него вртића и склоништа за жртве насиља у породици, када не можемо да платимо струју, али нам деца имају Ајфоне?”

Београдски социолог Јован Бакић уопште не види зашто би Запад посматрао “инфериорни” Балкан са тобожње цивилизацијске висине. “Балкан је западњачки конструкт” каже овај стручњак “то је стереотип, који потиче још од пре Првог светског рата”. Овај доцент разрађује појам “европске скале за Оријент” којом се премеравају балканске државе: “Источна Европа је оријентална, југоисточна Европа још више, а арапске земље и Турска су на још вишем ступњу те скале”.

Превара као питање части

Влада консензус да државне институције од средине 19. века не настају природно, већ да их намеће Запад. Поред становништва које је углавном окренуто пољопривреди, овом региону је заједничко и вековно тлачење Беча и Истанбула. Због тога се развило дубоко неповерење грађана према држави, а превара државе се сматра несташлуком достојним дивљења. У доба комунизма, ако не и раније, самовоља и диктатура власти ублажавани су сналажењем и изврдавањем.

Сваки балкански предео инсистира на оригиналој народној кухињи, иако кулинарски специјалитети најчешће воде порекло од аустријских или османских јела. Припремање кафе, било да је грчка, турска, српска или босанска, поклапа се до нијанси. Велики је и спор око тога ко је први измислио сувлаки односно ражњиће, или јело где се надевом од млевеног меса, сира или спанаћа пуне умотани листови купуса или винове лозе.

“Чушени” чекају пред вратима

Још увек распрострањено потцењивање “Балканаца” најпре је пустило корење у Аустрији. Тамо се људи из југоисточне Европе погрдно називају и Чушенима: “То означава особу која је лења, прљава, непоштена и непожељна, и у најбољем случају може да ради само прљаве и ниско цењене послове, дакле да служи”, објашњава хрватски Нови лист. Због тога је тешко разумети “због чега се грађани Хрватске толико труде да побегну са Балкана на Запад”.

Много људи у балканском региону разматра тезу која може да се оцени као разумна теорија или као шегачење, зависно од тога из ког угла се посматра: Данас су пет од 28 чланица Уније балканске земље. Али још шест таквих држава чекају пред вратима. Средњорочно гледано, стварна или измишљена противречност између северне и западне Европе на једној, и југоистока континента на другој страни – могла би да се реши сама од себе.

Дојче веле, НСПМ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. VAŽNO!!! Povodom vrištećih, paničarskih naslova u vezi sa akcijom utuživanja koju je najavio EPS imamo da kažemo sledeće:

    – U trci za tiražima tabloidi na naslovnim stranama guraju netačne podatke po principu “bitno je da prodaje novinu”. Čim se pogleda tekst, postaje jasno da je naslov čista zloupotreba i vađenje iz konteksta. Dakle, još jednom: NE POSTOJI pravna mogućnost da vam privatni izvršitelj automatski skine novac sa računa u banci ili da vam skine novac od plate. Ko to tvrdi teško obmanjuje javnost, pa makar jedno pisalo na naslovnici a drugo pisalo u tekstu. Procedura glasi: (1) EPS opominje dužnika u posebnoj opomeni da plati dug u određenom roku ili će biti utužen (2) EPS utužuje dužnika tako što privatnom izvršitelju šalje predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave, izvod iz poslovnih knjiga i dokaz da je izvršnog dužnika opomenuo, a to znači kopiju opomene sa dostavnicom (3) Privatni izvršitelj, ako su uslovi iz prethodne tačke ispunjeni, šalje dužniku zaključak o izvršenju u kojem mu se predočava da u roku od osam dana ima da plati dug uvećan za troškove izvršenja i izvršiteljsku nagradu (koja u tih osam dana MORA biti 50 odsto niža od punog iznosa nagrade), kao i da u roku od pet RADNIH dana može da izjavi prigovor sudu (preko izvršitelja) (4a) Ako utuženo lice ne izjavi prigovor, ili sud ne uvaži njegov prigovor, zaključak postaje pravnosnažan (4b) Ako izvršitelj dva puta ne uspe da uruči zaključak utuženom licu, on ga pribija na oglasnu tablu suda, posle čega se smatra da je zaključak uredno uručen; rokovi iz tačke tri počinju da teku a po njihovom isteku zaključak postaje pravnosnažan (5) Pošto zaključak postane pravnosnažan, izvršitelj kreće u prinudnu naplatu, po principu (a) ako dužnik ima primanja, izvršitelj “udara” na njegova primanja – ili preko banke ili preko dužnikovog poslodavca ili preko PIO fonda. To čini tako što ovim subjektima (dakle NE samom dužniku) šalje tzv zaključak o sprovođenju izvršenja na koji ni dužnik ni banka ni poslodavac ni PIO fond nemaju prava prigovora (b) ako dužnik nema primanja, izvršitelj “udara” na njegovu imovinu, pre svega pokretnu.

    – Do sada je EPS radije isključivao struju nego što je utuživao, što je bila ucenjivačka politika. EPS je, naime, bio svestan da će onaj kome je struja isključena da iskešira sve što mu se traži, pa i ono što je nezakonito pridodato na račun (zelenaške kamate, itd) samo da ponovo bude uključen. Drugo, EPS je bio svestan da na ovaj način uterivanja dugova – makazama, bez utuženja – lišava građanina mogućnosti da ospori račun; a to se može JEDINO preko prigovora na zaključak o izvršenju. E, sada je situacija takva da se građanima pruža mogućnost da ospore račune. Ako imate bilo kakav prigovor na cifre u računu – sad je prilika da se obratite sudu. Sačekajte zaključak o izvršenju i uložite prigovor.

    JOŠ JEDNA BITNA STVAR! NIKAKO NEMOJTE IZBEGAVATI PRIJEM ZAKLJUČKA O IZVRŠENJU! ON VAM JE JEDINA PRILIKA DA IZJAVITE PRIGOVOR!

  2. OBAVEZNO, ali OBAVEZNO, se u uvodu “Prigovora”, pozovite na to da “Prigovor” izjavljujete u smislu odredbi iz clana 256. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju, a u vezi odredbi iz clana 49. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju !!!!!!!

    Time automatski OBAVEZUJETE “Privatnog izvrsitelja”, da OBUSTAVI SPROVODjENjE IZVRSENjA i da spise predmeta dostavi nadleznom SUDU na dalji postupak po Prigovoru, jer u tom slucaju “PRIGOVOR” ODLAZE IZVRSENjE !!!!!!!
    Ukoliko privatni izvrsitelj to ne ucini i NE OBUSTAVI IZVRSENjE, vec se i pored tako izjavljenog “Prigovora”, upusti u dalje sprovodjenje izvrsenja PRE odluke suda po “Prigovoru”, privatni izvrsitelj cini krivicno delo ” POVREDA PRAVA NA PODNOSENjE PRAVNOG SREDSTVA” iz clana 147., stav 2. KZRS, te kroz dalji postupak imate pravo da protiv izvrsitelja podnesete Krivicnu prijavu nadleznom tuzilastvu i ondaDIREKTNO OD “PRIVATNOG IZVRSITELjA” potrazujete nadoknadu i MATERIJALNE i NEMATERIJALNE STETE

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!