Свет

Долар стиже евро за шест месеци

Америчка банка Голдман Сакс прогнозира нестабилну цену нафте и даљи пад вредности европске валуте до краја 2017. године

Ако је веровати америчкој инвестиционој банци Голдман Сакс, светска цена нафте се још неко време неће стабилизовати, док ће евро пасти на паритет са доларом већ за шест месеци и наставити да губи вредност до краја 2017. године.

Колико јуче, барел лаке тексаске нафте коштао је 44,3 америчка долара, што је његова најнижа вредност од марта 2009. године. Барел северноатлантске нафте такође је јуче појефтинио на нешто испод 54 долара за барел, то јест 1,3 одсто у односу на цену од прошлог петка.

Драматичан пад вредности барела нафте од јуна прошле године наставља се и ових дана (уз краткотрајне паузе од почетка 2015) под дејством сплета наизглед неповезаних геополитичких и економских фактора.

Бесомучна производња нафте од истока Саудијске Арабије до Сибира и Луизијане. Први знаци мањка простора за складиштење непродатог „црног злата” широм света (укључујући и у Кини). Масовно затварање бушотина у Тексасу. Неизвесни исход преговора о нуклеарном програму са Ираном – произвођачем петролеја под западним санкцијама. Ровита ситуација на нафтним пољима у Либији и Ираку (где напади џихадиста не јењавају). Опречне су и процене Међународне агенције за енергију и ОПЕК-а о томе да ли ће америчка производња нафте расти или падати ове године. То је само део чињеница и дилема због којих на берзама сировина данас увелико цвета кладионица да ли ће и када цена барела пасти испод 40 долара, или 20 долара, или ће да порасте на 80, можда и некадашњих 100 америчких долара за мерно буре од 158,9 литара.

Голдман Сакс је недавно упозорио да се светска цена нафте још неко време неће стабилизовати.

„Што се нафте тиче, верујемо да има још до темељног регулисања цене. Краткорочно очекујемо брзо повећање залиха у САД, али и код чланица ОЕЦД наредних месеци”, упозорила је банка.

У међувремену, на валутним берзама је ових дана отворена друга кладионица – да ли ће и када евро достићи паритет са америчким доларом (валутом у којој се обрачунава највећи део петротрговине).

За почетак, реч је о валутама два пословна партнера чија дневна размена добара и услуга премашује две милијарде евра, наводи Европска комисија.

Године 1999, у време када је први пут био пуштен у оптицај, евро је вредео 1,1789 америчких долара. Колико јуче евро се мењао за 1,0557 долара (маја 2014. вредео је 1,39 долара). Иначе, евро и долар су последњи пут били „један на један”, и то врло кратко, пре скоро 13 година.

Међународни инвеститори, водећи извозници са обе стране Атлантика, али и индустрије остатка света, земље са доларски деноминовани спољним дуговима… упињу се ових дана са проникну у све узроке јачања долара, иза кога у овом тренутку не стоји јак узлет економије САД.

Голдман Сакс је недељу проценио да ће се евро срозати на паритет („један за један”) у следећих шест месеци и наставити да губи вредност у односу на валуту САД током следеће две године.

„Коригујемо процену вредности евра у односу на долар на 1,02, један и 0,95 у следећа три, шест и 12 месеци (са ранијих) 1,12, 1,10 и 1,08. Такође процена је да ће евро у односу на долар крајем 2016. вредети 0,85 долара, док ће крајем 2017. коштати око 0,80 (претходна процена за крај 2016. била је један на један, а за крај 2017. износила је 0,9 долара)”, наводи се у писму Голдман Сакса инвеститорима.

Раскорак привредног тренда и монетарних политика са две обале Северног Атлантика јесу, по Голдман Саксу, главни разлози за очекивано обезвређивање валуте монетарне уније ЕУ.

Скромни привредни опоравак Европе и паралелна поплава јефтиних евра из ковнице Европске централне банке, на једној страни, и очекивани узлет америчке економије и очекивана промена монетарне политике Федералних резерви, на другој, довешће до даљег пада евра у догледно време, прогнозира утицајни Голдман Сакс.

Шта су могуће последице даљег пада цене барела и стрмоглава евра, које прогнозира Голдман Сакс, свет ће тек да рачуна.

Тања Вујић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!