Друштво

Драматично: Скоро празна каса за лечење

ПОСЛОДАВЦИ, пољопривредници и предузетници, према подацима Пореске управе, за здравствени допринос тренутно дугују више од 139 милијарди динара! То је две трећине буџета Републичког фонда здравственог осигурања, који је у ову годину ”ушао” са планом да ће за рад здравствених установа и лечење 6,9 милиона осигураника имати на располагању око 206 милијарди динара. Од тога је 143,6 милијарди требало да буде приход од доприноса.

Од укупног дуга, 30 милијарди динара је – ненаплативо, због стечаја, ликвидације, приватизације или брисања предузећа из привредног регистра.

– Већ годинама је уплата доприноса за здравствено осигурање кључни проблем у финансирању одрживог система обавезног здравственог осигурања – речено је у петак ”Новостима” у Министарству здравља. – Пренебрегава се чињеница да се цео здравствени систем финансира из доприноса на зараде и друга примања која остварују осигураници.

У Србији се здравствени допринос прикупља по стопи од 13,6 одсто на примања. Али, чак и када би се за свих 1,7 милиона запослених и 1,6 милиона пензионера редовно уплаћивао допринос, то не би било довољно за лечење свих 6,7 милиона становника, колико се лечи из фонда. Јер, ту се рачунају чланови њихових породица, и 1,25 милиона људи без прихода за чије појединачно лечење држава издваја свега око пет евра. У Србији, међутим, према подацима Пореске управе, око 55.000 послодаваца не уплаћује допринос за своје запослене.

АПОТЕКЕ ЏАБА ЧЕКАЈУ Дуговања РФЗО према апотекама, и здравствених установа према добављачима лекова, према последњем пресеку од 30. септембра су достигла 26 милијарди динара.

– За велики број запослених се касни са уплатом доприноса за здравствено осигурање, или се он уопште и не уплаћује – каже Сања Миросављевић, портпарол РФЗО. – То је новац који недостаје да би систем здравствене заштите функционисао без губитака.

Држава не само што не кажњава послодавце који не измирују допринос за здравство, већ и сама дугује. Од 2010. године, Влада је по закону била дужна да за осигурање незапослених, избеглих, расељених (укупно 1,25 милиона људи) уплати Републичком фонду здравственог осигурања 52 милијарде динара, а уплатила је 1,6 милијарди.

– Нажалост, ни за следећу годину у буџету Републике Србије нису предвиђена средства за осигурање оних без примања, па ће се они, као и претходних година, лечити на рачун оних који плаћају, кроз преливање доприноса.

БРОЈКЕ

92,73 годишњи издаци за плате запослених

31,65 годишње коштају лекови који се дају у болницама

24,46 милијарди су годишњи трошкови за лекове на рецепт

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!